حمل هوایی جنازه

حمل هوایی جنازه: 

درد و رنج از دست دادن نزدیکان ، یکی از سخت ترین زمان ها در زندگی است. به خصوص زمانی که برای خاک سپاری، نیاز به حمل و نقل متفوفی می باشد. برای حمل و نقل جنازه به صورت هوایی نیاز به انجام تشریفاتی است که در ذیل به طور خلاصه به آن پرداخته می شود:

مومیایی کردن:

برای بیشتر مردم جسد مومیایی شده یعنی فرعون هایی که غرق در طلا و جواهراتشان زیر اهرام غول پیکر مصر خوابیده اند.  جسدهایی که در سازمان پزشکی قانونی مومیایی می شوند نه از دسته مشاهیر هستند و نه از ثروتمندان جاه طلب. آنها آدم معمولی هایی هستند که قرار است در مکان دیگری به خاک سپرده شوند و طبق قوانین حمل و نقل هوایی بین المللی پرواز آنها قبل از مومیایی شدن غیرقانونی است. چرا که طبق قوانین بین المللی برای انتقال اجساد از یک کشور به کشوری دیگر، باید فرایند مومیایی کردن روی آنها صورت گیرد تا ظاهر جسد حفظ و از فساد آن جلوگیری شود. بعد از کالبد گشایی جسد، محتویات روده و معده که زودتر فاسد می شوند تخلیه شده و با تزریق مواد شیمیایی به جسد، این مواد وارد بافت ها می شوند و فساد جسد متوقف می شود. البته مومیایی کردن جسد برای حمل نقل با شکل و شمایل مومیایی های مصر و مومیایی های موزه ای متفاوت است. اجسادی که با این روش مومیایی می شوند، ماندگاری زیادی ندارند و فقط در حدی ماندگار می شوند که در طول پرواز فاسد نشده و مایعات بدنشان به بیرون نشت نکند. جنازه مومیایی شده به این شکل کاملا تازه می ماند و بعد از دفن کم کم تاثیر مواد به کار رفته در آن از بین می رود و جسد تجزیه می شود.

مومیایی اجساد در پزشکی قانونی کمتر از نصف روز وقت می گیرد و یک تکنسین تشریح زیر نظر پزشک این فرایند را انجام می دهد. اجساد بعد از مومیایی شدن در سردخانه نگهداری می شوند تا خانواده متوفی هماهنگی های اداری لازم را با سفارت و شرکت هواپیمایی انجام دهند. بعد از آن، جسد در جعبه هایی قرار می گیرد که بدنه خارجی آن فلزی و پوشش داخلی اش چوبی است. این جعبه بعد از پلمب شدن در اختیار شرکت هواپیمایی قرار می گیرد. این فرایند از آنجایی که به انتقال هوایی منتهی می شود و این مرحله بسیار حساس و مهم است، تنها در تهران صورت می گیرد و به ندرت ممکن است پزشکی قانونی شهرهای دیگر اجساد را مومیایی کنند.»

مدارک لازم:

شرکت های هواپیمایی برای نقل و انتقال جسد به خارج از کشور نیازمند ترجمه ی نامه پزشکی قانونی در دارالترجمه رسمی و به زبان لاتین، اصل و کپی پاسپورت متوفی و سایر مدارک شناسایی او هستند. همچنین نامه پزشک قانونی باید به مهر و امضای سفارت کشور مقصد در ایران برسد. بعد از آن نوبت به هماهنگی برای صدور بارنامه می رسد تا جسد به کشور مورد نظر انتقال داده شود.»

 محل نگهداری جسد در طول پرواز قسمت بار هواپیما است که البته فضایی جدا از بخش چمدان ها دارد: «این فضا دمای متفاوتی دارد که مانع از فساد جسد خواهد شد. هر چند که اجسادی که در پزشکی قانونی مومیایی شده اند و ۴۸ تا ۷۲ساعت سالم خواهند ماند.»

 

هزینه حمل

 هزینه حمل جسد به وزن آن ، ایرلاین حمل کننده و  مسیر پروازی که طی می کند بستگی دارد و با توجه به تشریفات خاصی که برای آن صورت می گیرد، معمولا نرخ آن متفاوت باا نرخ محموله های معمولی می باشد

برای اطلاع از نرخ حمل می توانید با شماره های شرکت تماس حاصل نموده و یا به بخش در خواست حمل مراجعه نمایید

درخواست حمل جنازه به ايران:

در صورت فوت اتباع ايران در خارج از كشور، بنا به درخواست بستگان متوفي و تقبل هزينه‌هاي مربوطه نسبت به حمل جسد به ايران، اقدامات لازم توسط نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران به عمل مي‌آيد. در صورتيكه بستگان متوفي در ايران سكونت داشته باشند، مي‌توانند به اداره سجلات و احوال شخصيه وزارت امور خارجه مراجعه و تقاضاي حمل جنازه را بنمايند.

مدارك لازم :

۱- درخواستنامه تکميل شده برای ثبت فوت توسط يكی از بستگان (فرم درخواست نامه در هر کشور متفاوت است. درصورت عدم امکان حضور در سفارت، درخواست کننده ميتواند با تکميل  وكالتنامه شماره فرد ديگری، برای مراجعه به سفارت و امضاء اسناد وکالت دهد.)
۲- اصل گواهی بین‌المللی فوت با مهر و امضاء صادره شده توسط مقامات کشور مبدا
۳- اصل گواهی علت فوت با مهر و امضاء صادره از بيمارستان و گواهی عدم وجود بیماری مسری در متوفی
۴- اصل شناسنامه متوفی و همسر وی
۵- اصل گذرنامه ايرانی متوفی
۶- تصوير (کپی) صفحه اول شناسنامه يا تصوير صفحه ۲ و ۳ گذرنامه درخواست کننده

با توجه به اينكه فوت هر فردي تبعات قانوني و اداري مانند: ارث، تدفين در محل و يا حمل جسد به ايران را به دنبال دارد، لذا به كليه هموطنان توصيه مي‌گردد براي كمك به انجام مراحل كاري در اين خصوص مراتب را به اطلاع نزديكان متوفي در محل فوت و يا ايران برسانند. نزديكان متوفي مي‌توانند به استناد ماده 22 قانون ثبت احوال با در دست داشتن مدارك ذيل به نزديك‌ترين نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور مراجعه و نسبت به ثبت فوت اقدام نمايند.

شما می توانید کلیه امور را به شرکت همای بلند آسمان سپرده و از مراقبت و حساسیت عمل در حمل و نقل عزیزان خود به آرامگاه ابدی ، اطمینان خاطر داشته باشید