انجام تشریفات گمرکی

ed

ترخیص کالا از گمرک

مبادرت به امر صادرات به صورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است که توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران صادر و به تایید وزارت بازرگانی می رسد . شرکتهای تعاونی می توانند از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران یا اتاق تعاون کارت بازرگانی دریافت کنند و یا از طریق شرکت همای بلند آسمان نماینده برتر قطری اقدام به ارسال کالای خود نمایند و برای انجام تشریفات گمرکی اقدام نمایند.

همچنین به منظور انجام صادرات، صاحب کالا یا نماینده قانونی او باید اسناد و مدارکی را که قبلا تهیه و تدارک دیده است جهت ارائه به گمرک آماده داشته باشدو این کار مستازم انجام تشریفات گمرکی می باشد..( این مدارک و رویه کار به صورت کامل در قسمت راهنمای ارسال بار آورده است. )

مراحل انجام تشریفات گمرکی

مراحل انجام تشریفات گمرکی بدین صورت است :

  • در ابتدا با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز، کارت بازرگانی و اظهارنامه به بخش اسناد گمرک مراجعه می‌کنید.
  • در این مرحله بازرسان گمرک مدارک‌های ارائه شده را جمع آوری کرده و صحت و اعتبار آن‌ها را بررسی می‌کنند.
  • بعد از تایید مدارک، قیمت کالا با توجه مقداری که در کمیسیون صادرات تعیین شده است، تعیین می‌گردد. سپس عملیات‌های بعدی انجام شده و اظهار نامه مهر و لاک می‌گردد.

سامانه هوشمند انجام تشریفات گمرکی

سازمان گمرک برای سرعت بخشیدن به مراحل انجام کار و کاهش هزینه و وقت شما مشتریان عزیز، سامانه هوشمندی را تعبیه کرده است. شما برای انجام تشریفات و ترخیص کالا از گمرک باید مراحل زیر را طی کنید.

گام اول: ورود اطلاعات در سامانه

فرم اولیه اظهارنامه را تکمیل کرده و متصدی ورود اطلاعات در سامانه هوشمند ارائه می‌کنید. پس از تایید و بررسی اطلاعات وارد شده، کاربر وارد سامانه می‌شود.

گام دوم:تایید اظهارنامه

در این مرحله اظهارنامه دستی و اظهار نامه چاپی به بخش پذیرش اظهار نامه ارسال می‌شوند. در این مرحله اطلاعات اظهار نامه از رایانه مرکزی فراخوانی شده و با یکدیگر مطابقت می‌دهند. در صورت تایید، کد کوتاز نیز به آن اختصاص داده شده و به بخش ارزیابی ارسال می‌شوند.

گام سوم: ارزیابی

در این بخش ارزیابی کالاها به صورت فیزیکی انجام شده و پس از بررسی و تایید به کارشناس سرویس بازیابی تحویل داده می‌شود. در نهایت بعد از بررسی و تایید به رئیس ارزیابی تحویل داده خواهد شد.

گام چهارم:ترخیص

پس از انجام مراحل فوق و ثبت اطلاعات جدید در سیستم، اظهارنامه و فیش بانکی به صندوقدار تحویل داده می‌شود. او نیز بعد از بررسی پرونده را چاپ می‌کند و کالا ترخیص می‌گردد.

مدارک لازم برای انجام تشریفات گمرکی

مدارک لازم جهت ترخیص کالا عبارت اند از :

  • کپی و اصل کارت ملی شما یا نماینده قانونی
  • کپی و اصل کارت بازرگانی
  • فاکتور
  • لیست عدلبندی
  • بارنامه
  • قبض انبار

شما می‌توانید از مراحل و مدارک موردنیاز جهت انجام تشریفات گمرکی در مقاله ای با عنوان راهنمای انجام تشریفات با همای بلند آسمان مطلع شوید. در این بخش به طور کامل به آن پرداخته شده و هر آنچه را که باید در اینباره بدانید، بیان گردیده است.

صادر کنندگان محترم می توانند کلیه امور مربوط به تشریفات گمرکی را به شرکت همای بلند آسمان سپرده و با کمترین هزینه و بهترین کیفیت انجام خدمات ، با خیالی آسوده به امر صادرات مبادرت ورزند.

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید