ایالات متحده آمریکا آخرین هواپیما F/18 HORNET خود را به پرواز در آورد

این Hornet به مدت ۳۶ سال برای ناوگان دریایی آمریکا پرواز کرد •آخرین پرواز Hornet F/A18 نیروی دریایی آمریکا در فرودگاه ساحلی ویرجینیای آمریکا در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۹ انجام شد. •جنگده‌ی F/A18 عمدتاً برای نیروی هوایی ایالات متحده‌ی آمریکا طراحی شد که به مدت ۳۶ سال پرواز و خدمت کرد. •جنگنده‌های Super Hornet F/A18E/F و F-35C جایگزین این هواپیما شدند.

هفته‌ی پیش، آخرین Hornet F/A18C نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا برای آخرین بار پرواز کرد. این جنگنده که اولین هواپیمایی بود که با قابلیت حمله کردن و جنگندگی طراحی شده بود، تقریباً از ۴ دهه قبل از اینکه برادر بزرگتر آن Super Hornet جایگزینش شود پروازهای خود را آغاز کرده بود.

و اما Hornet اصلی همچنان در حال خدمت به نیروی دریایی آمریکا، به همراه تیم هواپیمایی برگزیده‌ی دمونستراسیون “Blue Angles” می‌باشد.

پرواز در فرودگاه ساحلی ویرجینیا در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۹ انجام شد.

این هواپیما Hornet با شماره ۳۰۰ شناخته می‌شد، که اولین پرواز خودرا در تاریخ ۱۴ اکتبر ۱۹۸۸ پشت سر گذاشته بود.

جنگنده‌ی Hornet F/A18 در اواخر ۱۹۷۰ به عنوان رقیبی برای برنامه جنگنده‌های سبک وزن نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا طراحی شد‌.

این Hornet که برای ماموریت‌های هوایی و زمینی طراحی شده بود، اولین جنگنده‌ای بود که حرف “F” را برای واژه‌ی جنگنده و حرف “A” را برای حمله‌های طراحی و برنامه‌ریزی شده،در لقب خود شامل شد.

این Hornet که در سال ۱۹۸۳ به ناوگان نیروی دریایی اضافه شد، جایگزین جنگنده‌هایی چون Phantom F-4 و Corsair A-7 در نیروی دریایی شد.

نسخه‌ اولیه‌ این جنگنده (A-) باعث بهبود و تولید نسخه‌ی به روزتر (C-) شد و در سال ۱۹۹۰ نیروی دریایی، نسخه‌ای عظیم‌تر و سنگین‌تر به نام Super Hornet F/A18E/F را معرفی کرد.

اولین ماموریت جنگی Hornet عملیات “El Dorado Canyon” حمله‌ هوایی سال ۱۹۸۶ به لیبی بود.

بازنشستگی Tomcat F-14 در سال د.‌ی۲۰۰۶، موجب شد که Hornet و Super Hornet تنها جت‌های جنگنده‌ نیروی دریایی آمریکا باشند.

اما Hornet به لطف مشکلات تکنیکی جنگنده ” F-35C”، بیش از حد برنامه‌ریزی شده و انتظار، در نیروی دریایی به خدمت گرفته شد.

نیروی دریایی مراسم بازنشستگی‌ Hornet را در فوریه‌ی ۲۰۱۹ برگزار کرد. اما تعداد انگشت‌شماری از هواپیماها به خدمت مشغول بودند.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید