حمل بار دریایی یا حمل هوایی؟ کدام یک بهتر است؟

حمل بار دریایی

آیا تابحال شده که برای ارسال بارهایتان به فکر حمل بار دریایی نیز افتاده باشید؟ به نظر شما کدام یک از مسیرها برای حمل بارهای شما مناسب است؟

مسیرهای هوایی، زمی‌نی و دریایی جزء مسیرهای بین المللی شناخته می‌شوند. معمولا عدم اطلاع از نحوه و شرایط حمل در این مسیرها تردید در انتخاب مسیر را به وجود می‌آورد. به همین دلیل همای بلند آسمان تصمیم گرفته است تا در این مقاله به طور کامل به مقایسه دو مسیر حمل باردریایی و حمل هوایی بار بپردازد.

برای اطلاع از آن‌ها همراه ما باشید.

حمل بار دریایی چیست؟

اولین گام در مقایسه، آشنایی با هر یک از موارد مورد نظر است. بنابراین در ابتدا با حمل بار دریایی آشنا می‌شویم.

حمل بار دریایی یعنی بارها و محموله‌های شما از طریق شرکت‌های کشتی رانی بین المللی مخصوص، حمل شود. این نوع حمل و نقل در کشورهایی که مرز دریایی با کشورهای دیگر دارند، بسیار رایج است. در این روش بارها زیر نظر نماینده گمرک و بندر تخلیه شده و مشخصات ظاهر آن‌ها در لیستی یادداشت می‌شود. سپس گمرک موظف است طی 15 روز با سازمان کشیترانی تسویه کند.

انواع حمل و نقل دریایی

یکی از سوالات احتمالی شما در پیرامون حمل بار دریایی این است که آیا امکان حمل بار با هر وزن و ابعادی امکان پذیر است؟ آیا در همه حال می‌توان از این مسیر برای ارسال بارها استفاده کرد؟

در حمل بار دریایی، به چهار نوع روش خدمات ارائه می‌شود:

حمل بار دریایی کراس استافینگ

برخی از کشورها مرز دریایی مشترک با یکدیگر ندارند. به همین منظور از یک کشور واسط به منظور حمل بار استفاده می‌کنند. پس از رسیدن کشتی به کشور واسط، کانتینر از یک کشتی به کشتی دیگر برای حمل به مقصد انتقال می‌یابد.

حمل بار دریایی ترانشیفت

در این نوع حمل و نقل شما مجبور به تغییر کشتی به دلیل عدم وجود باربری دریایی درآن کشور می‌شوید.

حمل بار دریایی چارترینگ

گاهی اوقات از کشورهای دیگر، بارهایی نظیر خاک یا کودشیمیایی وارد می‌شود. برای انتقال این نوع کالاها از این خدمات استفاده می‌شود و برای بارهای فله ای مناسب است.

حمل بار دریایی گروپاژ

انتقال به روش گروپاژ آخرین روش حمل بار به کشورهای دیگر می‌باشد. گاهی اوقات وزن و حجم بارهای شما از یک کانتینر کمتر است. به همین دلیل برای این نوع ارسال بار دریایی، خدمات گروپاژ معرفی می‌شود.

در صحه خدمات حمل بار دریایی به طور کامل به آن پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

حمل بار دریایی با کشتی

چه زمانی می‌توانیم از حمل هوایی به جای حمل بار دریایی استفاده کنیم؟

شاید این سوال نیز در ذهن شما نیز شکل گرفته باشد. شاید هم بخواهید از حمل هوایی برای ارسال بارهایتان استفاده کنید. در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

مسیرهوایی یکی دیگر از مسیرهای رایج حمل بار می‌باشد. حمل بار در این مسیر توسط هواپیماهای شخصی و تجاری انجام می‌شود. در این مسیر خدماتی چون فریت بار و کارگو ارائه می‌گردد. ما در مقاله فریت بار از فرودگاه امام خمینی ( ره ) به توضیح این خدمات پرداخته ایم. برای اطلاع از شرایط و نحوه حمل بار به آن‌ها رجوع کنید.

مزایای حمل هوایی نسبت به حمل بار دریایی

تا به اینجا با مفهوم کلی و خدماتی که در مسیرهای هوایی و دریایی ارائه می‌شود، آشنا شدید. اکنون می‌توانیم این دو مسیر را با یکدیگر مقایسه کنیم. بعد از مطالعه شرایط زیر اگر مسیر هوایی را برای حمل بار انتخاب کردید، می‌توانید روی شرکت همای بلند آسمان حساب باز کنید. همای بلند آسمان با چند دهه تجربه در زمینه حمل بارهای هوایی، بهترین خدمات با نازلترین قیمت خدمت شما ارائه می‌کند.

سرعت

شاید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب کند، سرعت ارسال بار باشد. مدت زمان ارسال بار در مسیرهای هوایی بین 2 تا 7 روز در نظر گرفته شده است. در حالی که این مقدار در مسیر دریایی 30 روز نیز به طول می‌انجامد. ماهیت برخی از بارها به گونه ای است که زمان ارسال در آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. بارهایی مانند محموله‌های پزشکی، خوراکی یا برخی از مواد شیمی‌ایی باید در مدت کمتری به مقصد ارسال شود. حمل بار هوایی نسبت به حمل دریایی از سرعت بیشتری برخوردار است. اگر بارهای شما نیز جزء بارهای مهم و فاسدشدنی هستند، بدون درنگ به مسیر هوایی مراجعه کنید.

امنیت

در طی این سال‌های چند بار درباره حمله دزدان دریایی به کشتی‌ها شنیده اید؟ آیا درباره خسارتی که به کشتی و محموله‌های درون آن‌ها وارد می‌شود نیز اطلاعی دارید؟ درباره حمله به هواپیما یا بروز مشکلات درباره آن‌ها چه چیزی می‌دانید؟

حمل بار دریایی علارقم مزایایی که دارد، دربرابر عوامل و خطرات احتمال آسیب پذیر است. بارها درباره حمله دزدهای دریایی یا کشتی‌هایی که در برابر طوفان صدمه دیده اند شنیده ایم. در حالی که این خطرات در حمل هوایی کمتر است یا چنین چیزی برای آن‌ها امکان ندارد.

بسته بندی

امن ترین مسیرها، مسیر هوایی است. در این مسیر آسیب و صدمه ای که به بارهای می‌رسد، خیلی ناچیز است. دلیل آن هم، نوع بسته بندی ای است که برای بارها در نظر می‌گیرند. در مسیر هوایی بسته بندی کالاها توسط یا زیر نظر تیم حرفه انجام شده و از با کیفیت ترین جعبه‌ها یا پالت‌ها برای آن‌ها استفاده می‌شود. هر کالایی با توجه به نوع ماهیت آن، در جعبه‌های چوبی، پلاستیکی یا انواع دیگری از آن‌ها بسته بندی می‌شود.

صرفه جویی

همانطور که در نوع خدمات حمل دریایی به آن اشاره شد، برخی از کشورهایی که مرز دریایی مشترک با دیگر کشورها ندارند از کشور واسظ استفاده می‌کنند. یا برخی از آنان مجبور به تعویض کشتی یا کانتینر می‌باشد. برای تعویض کانتینر یا کشتی شما مجبور به پرداخت هزینه هستید. همچنین هزینه‌هایی چون تخلیه و بارگیری مجدد نیز به آن اضافه می‌شود. از طرفی نیز هزینه انتقال بار به کشور واسط و سپس انتقال آن به کشور‌های دیگر وجود دارد. در مقایسه با آن‌ها، حمل هوایی بهتر است. زیرا اکثر کشورها با یکدیگر خطوط هوایی داشته و نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافه نیست.

حمل هوایی به جای حمل بار دریایی

همای بلند آسمان همراه همی‌شگی شما در حمل بار

همای بلند آسمان یکی از شرکت‌های معتبر و تخصصی در زمینه حمل بار به شمار می‌آید. این شرکت توسط کادر حرفه ای اداره شده و امکان مشاوره رایگان نیز برایتان فراهم شده است. شما می‌توانید با تماس با شماره‌های زیر با مشاوران و کارشناسان ما به طور رایگان گفتگو کنید.

تلفن: 88537303 88765966  (021)

همچین می‌توانید با مراجعه به دفتر واقع در فرودگاه امام خمینی اقدام به ارسال بارهای تجاری و شخصی خود کنید. شما در همای بلند آسمان می‌توانید به طور دقیق و آنلاین محموله‌های خود را پیگیری کنید.

سخن آخر

قبل استفاده از خدماتی بهتر است که درباره آن مطالعه کنید. تحقیق درباره حمل و نقل دریایی یکی از ملزومات حمل و نقل و ارسال بار به شمار می‌آید. گاهی اوقات با مطالعه که انجام می‌دهید، نوع تفکر و دیدگاه شما تغییر می‌کند. در این بخش با مقایسه ای که انجام دادیم، بهترین مسیر را برای بارهایتان معرفی کردیم.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید