مقایسه حمل بار زمینی و هوایی

حمل بار زمینی

درباره حمل بار زمینی چه می‌دانید؟ آیا می‌خواهید از این روش برای انتقال بارهایتان استفاده کنید؟ آیا با مزایا و معایب آن آشنا هستید؟

حمل بار زمینی یکی از پرطرفدارترین روش‌های حمل بار به شمار می‌آید. استفاده از این روش برای ارسال بار به کشور‌های همسایه شایع‌تر است. اما  استفاده از این روش برای همه بارها و محموله‌ها پیشنهاد نمی‌شود.

در این قسمت قصد داریم تا به نحوه حمل بار زمینی، مزایا و معایب آن بپردازیم و سپس بهترین جایگزین برای آن را معرفی کنیم.

درباره حمل بار زمینی چه می‌دانید؟

یکی از قدیمی‌ترین مسیرهای حمل و نقل، مسیر زمینی می‌باشد. این مسیر به دو روش زیر تقسیم می‌گردد.

 • مسیر جاده ای
 • مسیر ریلی

شرکت‌های حمل بار از این دو برای ارسال به کشورهایی که مرز جاده‌ای و ریلی مشترک دارند، استفاده می‌کنند. اما هر یک از آن‌ها با توجه به ماهیت و خدماتی که ارائه می‌دهند، یک سری مزایا و معایب دارند. در ادامه برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

آشنایی با مزایا و معایب حمل بار زمینی

از جمله مزایای حمل بار زمینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه پایین در حمل بار زمینی

این روش نسب به سایر روش‌ها مانند هوایی و دریایی ارزانتر است و هزینه کمتری برای آن باید پرداخت کنید.

حمل بار درب تا درب

برخی از شرکت‌ها درحمل جاده‌ای بارها را از درب مبدا تحویل گرفته و در درب مقصد تحویل گیرنده می‌دهند.

بارگیری آسان تر

در حمل بار زمینی، بارگیری نسبت به سایر روش‌ها آسانتر است و راحتر می‌توانید این پردازش را انجام دهید.

حمل بار زمینی مناسب برای فواصل کوتاه

برای ارسال بار به کشورهای همسایه یا کشورهای نزدیک، این روش می‌تواند گزینه خوبی باشد. در حمل بار در فواصل کوتاه، امنیت نیز افزایش پیدا می‌کند.

صرفه جویی یا عدم پرداخت هزینه بسته بندی

در حمل بار زمینی نظارت دقیقی بر بسته بندی وجود ندارد و بسته بندی توسط افراد خاصی انجام نمی‌شود. به همین دلیل شما می‌توانید بسته بندی را خودتان انجام داده و هزینه ای بابت آن پرداخت نکنید.

مزایا و معایب حمل بار زمینی

از جمله معایب و محدودیت‌های حمل بار زمینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محدودیت حمل بار در برخی از فصول

یکی از مهم ترین محدودیت‌هایی که در حمل زمینی تغییرات آب و هوایی است.  همانطور که می‌دانید در برخی از فصول مانند زمستان و پاییز تردد جاده ای سخت و خطرناک می‌گردد. به همین دلیل رانندگان ترجیح می‌دهند که در روزهای دیگری وارد جاده گردند. از طرفی دیگر این موضوع در حمل ریلی نیز مطرح می‌باشد و باید مورد بررسی قرار گیرد.

حوادث جاده ای و تصادفات

حوادث جاده ای و تصادفات در حمل بار زمینی بسیار شایع است. با توجه به تردد‌ها وشلوغی برخی از خیابان‌ها این مورد قوت گرفته و باعث بروز مشکلاتی برای بارها می‌گردد.

عدم استفاده در فواصل طولانی

با توجه معایب حمل بار زمینی، استفاده از آن برای فواصل طولانی توصیه نمی‌گردد. مثلا برای ارسال بار به چین گزینه مناسبی نیست.

سرعت پایین

اگر بخواهیم مقایسه ای با سایر روش‌ها داشته باشیم، باید بگوییم که سرعت ارسال بارها در حمل بار زمینی از سایر آن‌ها کمتر است.

امنیت کمتر

با توجه به عدم امنیت جاده ای و عدم بسته بندی مناسب،  امنیت در این نوع ارسال پایین تر است.

 

قیمت حمل بار زمینی چقدر است؟

یکی از مهم ترین دغدغه‌ای که مسافران و تاجران برای ارسال بار و محموله دارند، هزینه‌ها می‌باشد. هزینه ارسال زمینی از سایر روش‌ها کمتر است. در هزینه حمل بار زمینی عوامل زیر تاثیرگذار هستند و برای محاسبه به آن‌ها نیاز است.

 • وزن جرمی‌و وزن حجمی
 • فاصله
 • بیمه
 • نرخ شرکت‌های حمل بار
 • نوع بار
 • هزینه‌های اداری

برای محاسبه هزینه شما باید در ابتدا باید نوع بار و مقصد خود را مشخص کنید. سپس از طریق اندازه گیری با ترازو وزن جرمی‌و از طریق فرمول زیر وزن حجمی‌را بدست آورید.

6000 × ارتفاع × عرض × طول

دو عبارت بدست آمده را مقایسه کرده و به عنوان وزن واقعی معرفی می‌شود. حالا سپس هزینه‌های جانبی دیگر مانند بیمه و هزینه‌های اداری توسط شرکت به شما اعلام می‌گردد. همانطور که گفتیم در مجموع این هزینه‌ها نسبت به سایر مسیرها کمتر خواهد شد.

ارسال هوایی جایگزینی مناسب برای حمل بار زمینی

علارقم مزیت‌هایی که درباره حمل بار زمینی بیان کردیم، استفاده از این مسیر برای مسیرهای طولانی و بارهای حساس پیشنهاد نمی‌شود. همانطور که اشاره شد، سرعت ارسال بار در این مسیر کوتاه است و نمی‌تواند برای بارهایی با حساسیت بالا نسب به زمان به آن از آن استفاده کرد. شما می‌توانید در شرایط‌های زیر به حمل هوایی مراجعه کنید.

چرا از حمل بار هوایی به جای حمل بار زمینی استفاده کنیم؟

 • ارسال بار زمینی برای مسیرهای طولانی مناسب نیست. در بهترین حالت مدت زمان رسیدن بار به نقطه ای نزدیک مانند ترکیه، بین 5 تا 7 روز می‌باشد. در حالیکه اگر از مسیر هوایی استفاده شود، چیزی در حدود 2 ساعت خواهد بود.
 • امنیت و محدودیت در ارسال بار زمینی بسیار پایین است. شما می‌توانید در هر فصل و زمانی که بخواهید با تماس با شرکت همای بلند آسمان یا با مراجعه به دفاتر فریت بار از فرودگاه امام خمینی اقدام به ارسال آن‌ها کنید. همچنین حوادثی چون تصادف، خراب شدن یا خسته شدن راننده نیز در مسیر هوایی وجود ندارد.
 • یکی از مهم ترین اقدامات قبل از ارسال بار هوایی، بسته بندی کالاها زیر نظر متخصصین خبره و کاربلد است. آن‌ها با روش‌های مختلف و استفاده از جعبه‌های باکیفیت کالاها و بارهای شما را بسته بندی می‌کنند.
 • مسیر زمینی برای ارسال خرده بار مناسب نیست. در حمل خرده بار از طریق زمینی، بارهای شما باید در کنار بارهای دیگران در یک کانتیر قرار گیرد. تا زمانیکه کانیتنر تکمیل نگردد شما باید منتظر بمانید.
 • برای ارسال اسباب و اثاثیه منزل بهتر است که از مسیر هوایی استفاده کنید. با توجه به عدم بسته بندی مناسب در حمل بار زمینی، امکان صدمه یا آسیب به وسایل شما نیز وجود دارد.

همای بلند آسمان همراه شما در ارسال بارهایتان

حمل هوایی یکی از معتبر ترین و امن ترین مسیرهای ارسال بار به شمار می‌آید. شرکت همای بلند آسمان با چند دهه تجربه در زمینه ارسال بار تجاری و فریت بار مسافری و شخصی آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز است. شما می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان ما مشاوره رایگان بر قرار کنید. همچنین با مرجعه به دفتر واقع در فرودگاه امام می‌توانید اقدام به ارسال بارهایتان کنید.

تلفن دفتر مرکز: 88537303 88765966  (021)

تلفن دفتر فرودگاه امام خمینی : 55678498 – 55678021 (021)

 

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید