انجام تشریفات گمرکی با همای بلند آسمان

انجام تشریفات گمرکی

انجام تشریفات گمرکی بخشی از تجارت محسوب می‌شود. برای آنکه بخواهید در این راه قدم بگذارید باید از مراحل و تشریفات آن آشنا باشید. گمرک یکی از مهم ترین مکان‌هایی است که در برای صادرات و واردات و انجام مبادلات بین المللی به آن‌ها مراجعه می‌شود. در این مکان مطابق با قوانین گمرکی، ترخیص کالاها انجام می‌گردد.

همای بلند آسمان هر آنچه را که درباره انجام تشریفات گمرکی به آن احتیاج دارید را در این مقاله به آن می‌پردازد. اما اگر وقت و زمان لازم برای مطالعه را ندارید، می‌توانید همین حالا با تماس با شرکت از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

تشریفات گمرکی چیست؟

تعریف تشریفات گمرکی برای کسانی که در این حرفه هستند و مدام با آن سرو کار دارند، تکراری است. اما وظیفه خود می‌دانیم تا این موضوع را برای کسانی که اولین بار وارد این حوزه می‌شوند، توضیح دهیم. منظور از انجام تشریفات گمرکی، اقداماتی است که توسط شما یا نماینده رسمیتان برای انجام همه قوانین و مقررات گمرک تا پایات ترخیص کالا انجام می‌گیرد. تشریفات شامل فراهم کردن اظهارنامه، تطبیق کالاها، اسناد و مدارک مورد نیاز است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. برای درک بهتر موضوع مراحل انجام تشریفات گمرکی را به صورت گام به گام توضیح می‌دهیم.

مراحل انجام تشریفات گمرکی

مراحل گام به گام انجام تشریفات گمرکی

انجام تشریفات گمرکی برای کسانی که با آن آشنا نباشند، کمی‌سخت و گیج کننده است. به همین دلیل ما مراحل را به صورت گام به گام برایتان تشریح کرده ایم.

گام اول: جمع آوری اسناد و اظهار نامه و ارائه آن به گمرک

در این مرحله اسناد و مدارک موردنیاز که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، به همراه کارت بازرگانی و اظهارنامه به گمرک تحویل داده می‌شود. این کار می‌تواند توسط شما یا نماینده قانونیتان انجام گیرد. این مدارک باید به بخش تطبیق اسناد در گمرک تحویل داده شوند.

گام دوم: بررسی مدارک و اسناد توسط تیم گمرک

این مرحله توسط اعضای گمرک انجام می‌شود. آن‌ها مدارک و اسنادی که ارائه شده است را بررسی کرده و با کالاها مطابقت می‌دهند. همچنین صحت و اعتبار کارت بانکی و اظهارنامه و سایر مدارک، مورد کاووش قرار می‌گیرد.

گام سوم: تعیین قیمت

پس از انجام و بررسی‌های نهایی، قیمت گذاری بر روی کالا انجام می‌گیرد. در قوانین گمرک برای اغلب کالاها قیمت مشخصی در کمسیون صادرات تعیین شده است. بر این اساس قیمت گذاری انجام شده و شماره ردیف بر روی اظهارنامه نوشته شده و همچنین در پیمان نامه ارزی نیز ثبت می‌گردد. بعد از انجام این مراجل و ثبت آن‌ها اسناد و اظهارنامه ارائه شده مهر و لاک می‌گردد.

نکته1: برخی از کالاها در کمسیون وارد نشده و قیمت جدید برای آن‌ها ثبت نشده است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که قبل از ارائه اسناد به گمرک، از ثبت و قیمت گذاری کالا در بخش کالاهای صادراتی مطمئن شوید. در صورت عدم قیمت گذاری، باید درخواست کتبی به همراه نمونه به دستگاه صادراتی ارائه کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که تنها برای کالاهایی پروانه گمرکی و ترخیص صادر می‌شود اسناد و اظهارنامه ارائه شده برای ورود و خروج کالا تایید شده و هرگونه مغایرتی یا تغییری نیز رد شده باشد.

نکته2: سازمان کشور برای تسریع در انجام تشریفات گمرکی و کاهش هزینه، سامانه هوشمند را راه اندازی کرده است. بنابراین شما می‌توانید در هر ساعت از روز با مراجعه به گمرک درخواست خود را ثبت کنید.

مدارک لازم جهت انجام تشریفات گمرکی

مدارک لازم برای انجام تشریفات گمرکی

مدارک و اسنادی که باید قبل از مراجعه به گمرک آماده کنید به سه دسته تقسیم می‌شود.

دسته اول: مدارک مربوط به کالا در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا

 • ترخیصیه
 • قبض انبار
 • بارنامه: تعداد و نشانه کالا – توصیف بسته‌ها و کالاها- تعداد کانتینر – وزن کالاها
 • پیش فاکتور (پروفرما): نام و آدرس خریدار و فروشنده- نوع، مقدار و تعداد کالاها- قیمت هر کالا و قیمت کل- شرایط پرداخت هزینه- مبدا- زمان تحویل و شرایط و اعتبار پروفرما
 • فاکتور
 • فهرست عدل بندی: این مورد همراه با اسناد حمل است و در مواردی است که محتویات بسته‌ها متنوع باشد.
 • گواهی مبدا: این گواهی توسط کشور مبدا صادر شده و همه مشخصات کالا به طور کامل در آن ثبت شده است.
 • ثبت سفارش در وزارت بازرگانی: کسانی که قصد واردات کالا را دارند باید برای دریافت مجوز و ثبت آن به وزارت بازرگانی مراجعه کنند.
 • بیمه نامه
 • گواهینامه استاندارد
 • مجوزهای دیگر: از جمله آن‌ها می‌توان به مجوز بهداشت، استاندارد، ارشاد و … اشاره کرد.
 • مجوز بازرسی: این مجوز توسط یکی از ارگان‌های بازرسی تنطیم شده و گواهی می‌کند که کالای ثبت شده با کالاهای حمل شده یکسان می‌باشد

دسته دوم: مدارک مورد نیاز صاحب کالا برای انجام امور گمرک و ترخیص

 • کارت بازرگانی: برای انجام صادرات و واردات کالاهای تجاری شما ملزم به داشتن کارت بازرگانی هستید. این کارت توسط صنایع و معادن صادر شده و در وزارت بازرگانی تایید و ثبت می‌شود.
 • اصل و کپی کارت ملی
 • کپی تمام صفحات کارت بازرگانی

دسته سوم: مدارک مورد نیاز نماینده صاحب کالا

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی وکالت نامه محضری
 • اصل و کپی معرفی نامه
 • کپی دفترچه بیمه

آموزش کار با سامانه هوشمند در انجام تشریفات گمرکی

آموزش کار با سامانه هوشمند برای انجام تشریفات گمرکی

یکی از اقدامات گمرک در جهت تسریع و کاهش هزینه، تاسیس سامانه هوشمند است. این سامانه انجام تشریفات گمرکی را راحت کرده و ترخیص کالا نیز سریع تر انجام می‌شود. با این وجود عده ای هستند که به دلیل عدم آشنایی با آن، از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند. به همین دلیل در این بخش قصد داریم تا نحوه کار کردن با آن را آموزش دهیم.

قدم اول: ورود به سامانه

در این مرحله باید فرم اظهارنامه توسط شما یا نماینده قانونیتان تکمیل گردیده و به بخش ورود اطلاعات در سامانه هوشمند وارد شود. پس از آن که اطلاعات وارد شده در سیستم تایید شد، کاربر اظهار نامه را در سیستم ذخیره می‌کند. سپس کد عطفی به اظهار نامه تعلق گرفته و در مراحل بعد با آن خوانده می‌شود. سر انجام بعد از انجام این مراحل اظهار نامه الکترونیکی چاپ می‌گردد. این اظهارنامه به همراه اظهارنامه دستی به شما یا نماینده قانونیتان تحویل داده می‌شود. شما نیز بعد از بررسی‌های لازم باید آن را امضا کنید.

قدم دوم: تایید اظهار نامه

در این مرحله شما یا نماینده قانونیتان اظهارنامه‌های دستی و الکترونیکی را به همراه اسناد و سایر مدارکی که در آن‌ها ذکر شده است به بخش پذیرش اظهار نامه تحویل می‌دهید. در این قسمت اظهارنامه مرکزی فراخوانی می‌شود. سپس مندرجات آن با اظهارنامه ارائه شده تطبیق داده می‌شود. اگر محتویات آن تایید شد، کدی با نام شماره ثبت اظهارنامه یا کوتاژ به آن تعلق می‌گیرد. سپس اظهار نامه تنظیم شده به همراه اظهارنامه دستی به بخش ارزیابی ارسال می‌شود. در این بخش نظارت‌های گمرکی نیز بر روی آن انجام می‌شود. قابل به ذکر است اگر اظهارنامه تایید نشد، شما باید اصلاحات لازم را انجام داده و مجددا نسخه جدیدی تهیه می‌شود.

قدم سوم: بخش بررسی گمرک

در این بخش به صورت فیزیکی کالاها مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید، متن اظهار نامه امضا می‌شود. سپس به سرویس ارزیابی تحویل داده خواهد شد. در این قسمت رئیس سرویس ارزیابی اظهار نامه را به صورت سیستمی‌فراخوانی کرده و بعد از بررسی کد ارزیابی را به صورت دستی وارد می‌کند. در نهایت اظهارنامه را امضا کرده و واحد صدور پروانه ارسال می‌کند.

قدم چهارم: پرداخت و ترخیص کالا

پس از انجام مراحل فوق، اظهارنامه به همراه فیش بانکی به صندوق تحویل داده می‌شود. در ابتدا صندوقدار اطلاعات موجود در اظهار نامه را به اطلاعات سیستم مطابقت می‌دهد. رسید و مبلغ هزینه را نیز از روی سیستم بررسی کرده و سپس فیش بانکی و پروانه، چاپ و صادر می‌گردد. سپس این پروانه توسط مسئول مربوطه مهر و امضا می‌شود و به همراه فیش بانکی به شما یا نماینده قانونیتان تحویل داده خواهد شد. در این قسمت تنها مرحله ترخیص کالا از انجام تشریفات گمرکی باقی مانده است. حال می‌توانید با در دست داشتن این مدارک کالا را ترخیص کنید.

جمع بندی نهایی

جمع بندی این مطلب این است که برای واردات و صادرات کالا شما حتما نیاز به انجام تشریفات گمرکی دارید. مراجعه به گمرک بخشی از مراحل تجارت محسوب می‌شود. آشنایی با هر یک از مراحل فوق شما را در تسریع عملیات راهنمایی و کمک می‌کند.

اگر به دنبال فرد یا شرکت برای انجام وظایف و کارهای گمرکی هستید می‌توانید روی ما یعنی شرکت همای بلند آسمان حساب باز کنید. این شرکت با ده‌ها سال تجربه در زمینه تشریفات گمرکی، فریت بار مسافری یا حمل هوایی کارکو در زمینه‌های بین المللی آماده خدمت راسانی به شماست. شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با شرکت تماس بگیرید و با مشاوران ما مشورت کنید.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید