راهنمای حمل هوایی متوفی از دیگر کشورها به ایران و بلعکس

حمل هوایی متوفی

راهنمای حمل هوایی متوفی از دیگر کشورها به ایران و بلعکس

حمل هوایی متوفی یکی از مهم‌ترین دغدغه افرادی است که عزیزی را در خارج از کشور از دست داده و با مراحل حمل و انتقال آن آشنا نیستند. انجام این پروسه برای کسانی که از آن اطلاعی ندارند،  بسیار پیچیده و وقت گیر است. به گونه که به ناچار از آن صرف‌نظر می‌‌کنند.

انتقال جسد به خارج از کشور و بلعکس نیز مانند سایر محموله‌های ویژه  توسط شرکت‌ همای بلند آسمان انجام می‌‌گیرد. اما به تشریفات بیشتری احتیاج دارد.

در این مقاله همای بلند آسمان مراحل و نحوه حمل هوایی متوفی را به طور کامل شرح داده و در اختیار شما قرار می‌‌دهد. امی‌‌دواریم بعد از مطالعه هیچگونه شبه یا سوالی باقی نماند. چناچه اگر وقت و زمان لازم برای مطالعه ندارید، همی‌‌ن حال با شماره‌های 021-55678498 – 021-51005153 – 09129348416 تماس گرفته و به طور رایگان با مشاوران مشورت نمایید.

اولین قدم برای حمل هوایی متوفی

در ابتدا توجه شما را به بندی از مقررات ثبت احوال جلب می‌‌کنیم:

وفات هرکس اعم از ایرانی یا خارجی و همچنین ولادت طفلی که مرده به دنیا آمده یا بلافاصله پس از ولادت بمی‌‌رد باید به مامور یا نماینده ثبت احوال اعلام شود. وفات  ایرانیان در خارج از کشور به ماموران کنسولی محل اقامت یا به نزدیکترین ماموران کنسولی ایران یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام می‌‌شود وفات ایرانیان و خارجیان ساکن کشور را ماموران و نمایندگان ثبت احوال و وفات ایرانیان در خارج از کشور را بر حسب محل اعلام ماموران کنسولی ایران یا ماموران و یا نمایندگان ثبت احوال ثبت می‌‌کنند. وفات باید در سند ثبت وفات و همچنین در دفتر ثبت کل وقایع در صفحات مربوط به در گذشته و پدر و مادر او و شناسنامه متوفی ثبت و امضاء و مهر گردد. وفات خارجیان پس از ثبت به شهربانی محل اعلام می‌‌شود و یک نسخه گواهی به سازمان ثبت احوال کشور فرستاده خواهد شد که به وزارت امور خارجه ارسال گردد ( اصلاحی 18/10/63 ).

تبصره – گواهی وفات به هر شخصی که درخواست کند تسلیم می‌‌گردد.

با توجه به متن فوق اولین گام و قدم، اطلاع به نزدیکترین دفتر و نمایندگی جمهوری اسلامی‌‌ ایران می‌‌باشد. برای انجام این کار تنها کافی است با در دست داشتن گواهی فوت به آن مراکز مراجعه کرده تا اقدامات اولیه انجام گیرد.

حمل میت در فرودگاه

چگونگی انجام ثبت فوت و حمل جنازه به کشور

برای انتقال اجسادی که در خارج از کشور وجود دارد، دو حالت زیر وجود دارد:

 • بستگان متوفی نیز به همراه مدارک لازم به دفتر مراجعه می‌‌کنند. در این صورت جای هیچگونه تعللی نمی‌‌باشد و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی‌‌ ایران اقدامات و مدارک لازم برای حمل را آماده می‌‌کنند.
 • بستگان متوفی حضور ندارند. در این صورت دفاتر نمایندگی به اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت خارجه موضوع را اعلام کرده و در صدد یافتن وابستگان او خواهند شد.

مدارک وشرایط لازم برای متوفایانی که وابستگان آن‌ها حضور دارند

افرادی که فوت وابستگان خود را به مراجع و نمایندگی‌ها اعلام می‌‌کنند، باید برای انجام پروسه ثبت و حمل هوایی متوفی، مدارک زیر را به همراه داشته باشند.

 • کپی و اصل تمام صفحات مدارک شناسایی درخواست کننده انتقال متوفی
 • اصل شناسنامه متوفی به همراه همسر
 • کارت ملی متوفی
 • اصل گذرنامه متوفی

پس از ارائه مدارک فوق باید مدارک و اقدامات محلی جهت انتقال جسد انجام گیرد. این مدارک به شرح زیر می‌‌باشند:

 • اصل گواهی فوت که از طرف بیمارستان صادر گردیده و دلیل فوت نیز در آن نوشته شده است.
 • اصل گواهی فوتی که دلیل فوت نیز در آن نوشته شده و از طرف مقام قضایی یا ادارات محلی کشور مبدا صادر گردیده است.
 • چنانچه اگر اتباع ایرانی به صورت غیر طبیعی در کشورهای دیگر فوت کنند، ارائه گواهی پزشکی قانونی به همراه گزارش پلیس محلی نیز ضرروری می‌‌باشد.
 • ارائه گواهی بهداشت مبنی بر ایت که عدم هر گونه بیماری مسری در جسد را تکذیب می‌‌کند.
 • ترجمه مدارک فوق در صورت نیاز

حال باید تشریفات لازم برای انتقال به کشور مقصد را انجام دهید. در هر یک از کشورها اقداماتی که برای حمل جنازه انجام می‌‌دهند، متفاوت است. در این مرحله با اندکی جستجو می‌‌توانید از اقداماتی که برای انتخاب و تهیه تابوت، مدارک، اجازه نامه محلی و مومیایی اجساد انجام می‌‌دهند، مطلع گردید.

یک سری مدارک دیگر نیز به نمایندگی جمهوری اسلامی‌‌ایران یا سفارتا خانه تحویل داده می‌‌شود. از جمله آن‌ها می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرم ثبت فوت در کشور مبدا تکمی‌‌ل گشته و به نمایندگی‌ها یا سفارت‌های جمهوری اسلامی‌‌ ایران تحویل داده شود.
 • تمام مدارک ذکر شده باید به پرسنل جمهوری اسلامی‌‌ ایران تحویل داده شود.
 • مدارک لازم محلی که مربوط به فوت جنازه می‌‌باشد، تهیه و ارائه گردد.
 • مدارک و مجوزهای لازم باید از طرف مقامات محلی تهیه گردد.

پس از تهیه و آماده سازی مدارک، بستگان باید اقدامات لازم جهت اطلاع از نرخ انتقال، انجام تشریفات گمرکی را انجام دهند. پس از بررسی آن‌ها، می‌‌توانند عملیات انتقال را انجام دهند. قابل به ذکر است که از مدارکی که تا به حال تهیه کرید، یک نسخه کپی یا اسکن شده همراه خود داشته باشید.

همای بلند آسمان با سال‌ها تجربه می‌‌تواند شما را در انتقال متوفی به کشور راهنمایی و یاری کند. شما با تماس با شرکت می‌‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان ما بهره مند گردید.

در نهایت بارنامه صادر گشته و یک نسخه از آن به نمایندگی جمهوری اسلامی‌‌ داده می‌‌شود. سپس بعد از بررسی‌هایی که انجام می‌‌گیرد، کلیه مدارک و گذرنامه متوفی سوراخ گشته و به همراه سایر مدارک و مجوز نمایندگی جمهوری اسلامی‌‌ به شما بازگردانده می‌‌شود. شما نیز باید مدارکی که از دفتر نمایندگی تحویل گرفته اید را به پرسنل شرکت ارائه کنید تا حمل هوایی متوفی انجام  شود.

مدارک لازم برای حمل هوایی متوفی

مدارک وشرایط لازم برای متوفایانی که وابستگان آن‌ها حضور ندارند

در این صورت شما می‌‌توانید با تماس با همای بلند آسمان کلیه اقدامات و مسئولیت‌ها، از لحظه جمع آوری و تهیه مدارک تا انجام تشریفات گمرکی و حمل هوایی متوفی را به این شرکت واگذار کنید.

مراحل حمل هوایی متوفی به ایران

به طور کلی انتقال جسد از دیگر کشور‌ها به ایران در سه مرحله انجام می‌‌گیرد.

 • مقدمه
 • تهیه مدارک و انجام عملیات مربوط به فرودگاه
 • هزینه

مقدمه انتقال جسد از دیگر کشورها به ایران

به منظور جلوگیری از آسیب یا صدمه به جسد متوفی، عمی‌‌لیات مومیایی مختصر توسط پزشکی قانونی انجام می‌‌گیرد. مومیایی کردن اجساد علاوه بر حفظ ظاهر میت، مانع انتشار هر گونه بیماری و آلودگی می‌‌گردد. پس از انجام این پروسه، میت در سردخانه‌ها تا لحظه ارائه مدارک نگهداری می‌‌شوند. سپس متوفی را در تابوتی قرار داده و پلمپ می‌‌گردد. در نهایت به شرکت‌های هواپیمایی برای انتقال آن تحویل  داده می‌‌شود.

تهیه مدارک و انجام عملیات مربوط به فرودگاه

قبل از ارسال متوفی به فرودگاه بستگان میت باید با قوانین شرکت هواپیمایی آشنایی پیدا کنند و از مقررات و قوانین آن مطلع گردند. زیرا برخی از شرکت‌های هواپیمایی حمل هوایی متوفی را تنها در صورت همراهی یکی از بستگان انجام خواهند داد. همچنین فرد گیرنده نیز باید مجوز کتبی تایید ارسال محموله را به نمایندگی‌های شرکت در مبدا و مقصد تحویل دهد.

مدارکی در مطالب فوق به آن‌ها اشاره کردیم باید تهیه و آماده گردد. سپس به همراه متوفی به فرودگاه ارسال شود. متوفی در خودورهای حمل بار جناز قرار داده شده و تشریفا فرودگاهی انجام می‌‌گردد. سپس با ارائه مدارک به پلیس گذرنامه، اقدامات لازم جهت انتقال میت انجام می‌‌گیرد.

هزینه حمل هوایی متوفی

معمولا وزن بار چیزی در حدود 100 تا 120 کیلو محاسبه می‌‌گردد. هزینه و نرخ انتقال متوفی از دیگر کشور‌ها با توجه به طول مسیر و شرکت‌های هواپیمایی متفاوت خواهد بود. مثلا هزینه انتقال جسد از ترکیه به ایران با هزینه انتقال جسد از کانادا به ایران مسلما فرق خواهد داشت. از طرفی با توجه به تغییرات نرخ ارزی، امکان انتشار نرخ دقیق وجود ندارد.

شما می‌توانید از سایر کشورها، حمل هوایی متوفی خود را به همای بلند آسمان واگذار کنید. مطمئن باشید که کارشناسان و پرسنل ما کلیه امور را با دقت کافی انجام خواهند داد.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید