نحوه انتقال جسد از ترکیه به ایران

انتقال جسد از ترکیه به ایران

انتقال جسد از ترکیه به ایران یکی دیگر از خدمات شرکت همای بلند آسمان به شمار می‌آید. البته امیدواریم که هیچگاه از این خدمات استفاده نکنید.

سال‌های زیادی است که کشور ترکیه به یکی از قطب‌های مهاجرت و مسافرت برای ایرانیان تبدیل شده است. متاسفانه سالانه فوت عده‌ای از آن‌ها به سفارت این کشور اطلاع داده می‌شود و در خواست انتقال جسد از ترکیه به ایران ثبت می‌گردد. از آنجایی که حمل هوایی جنازه جزء محموله‌های ویژه شناخته می‌شود، بنابراین به تشریفات بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل شرکت همای بلند آسمان بر آن شد تا نحوه حمل جنازه از ترکیه به ایران را خدمتتان ارائه کند.

فرآیند انتقال جسد از ترکیه به ایران

اگر نگاهی به اخبار بیاندازیم، در مدت گذشته فوت چند تبعه ایرانی در کشور ترکیه گذارش شده است. هر یک از آن‌ها به دلیل عوامل طبیعی از دنیا رفته بودند و درخواست انتقال آنان نیز در سفارت ایران ثبت شده بود. حمل جنازه از کشور ترکیه طی دو فرآیند انجام می‌گیرد.

 • انجام مقدمات
 • تهیه مدارک و انتقال جسد به فرودگاه

مرحله اول فرآیند انتقال متوفی از : انجام مقدمات

در این مرحله یکی از بستگان با ارائه مدرک گواهی فوت از طرف پزشک به نزدیک‌ترین نمایندگی جمهوری اسلامی  ایران، مراجعه کرده و درخواست خود را جهت صدور مجوز ثبت می‌کند.

اجسادی که به کشورهای دیگر جهت دفن ارسال می‌شوند، باید در پزشکی قانونی مومیایی گردند. این فرآیند به طور مختصر به منظور جلوگیری از فاسد شدن یا انتشار آلودگی آن انجام می‌گیرد. جسد مومیایی شده تا لحظه تکمیل و ارائه مدارک در سردخانه پزشکی قانونی می‌ماند. سپس در تابوتی قرار داده شده و درب را آن را پلمپ می‌کنند. در نهایت به فرودگاه جهت ارسال انتقال داده می‌شود.

قبل از ارسال لازم است که بستگان متوفی با مراحل و قوانین شرکت‌های هواپیمایی آشنا گردند. زیرا هر شرکت هواپیمایی قوانین و مقررات مختص به خود را در حمل هوایی متوفی دارد. همچنین لازم است که قبل از ارسال فرد گیرنده، تاییدیه ok to forward را تهیه کرده و به دفتر هواپیمایی در کشور مبدا و مقصد تحویل دهد.

سرد خانه مخصوص حمل هوایی جنازه

مرحله دوم فرآیند انتقال متوفی: تهیه مدارک و انتقال به فرودگاه

پس از انجام مقدمات، فرآیند دوم انتقال جسد از ترکیه به ایران آغاز می‌گردد. در این مرحله تهیه مدارک لازم و ارائه آن‌ها یکی از سخت‌ترین وپیچیده‌ترین کارها می‌باشد. از آنجاییکه افراد زیادی به کشور ترکیه پناهنده شده و هویت یا بستگان‌ها مشخص نیست، فرآیند انتقال اجساد آن‌ها متفاوت می‌باشد. به همین دولیل در ادامه فرآیند انتقال اجسادی که دارای بستگان و هویت هستند را به همراه شرایط حمل اجساد بدون هویت را خدماتتان ارائه می‌کنیم.

انتقال اجسادی که دارای بستگان و هویت هستند

فوت و در گذشت این افراد توسط یکی از بستگان به نزدیک‌ترین دفاتر یا نمایندگی کشور ایران اطلاع داده می‌شود. سپس مدارک مورد نیاز آماده گشته و مقدمات انتقال را انجام می‌دهند. از جمله مدارکی که باید تکمیل و ارائه گردد به شرح زیر می‌باشد.

 • مدارک شناسایی درخواست کننده انتقال متوفی به همراه کپی تمام صفحات
 • اصل شناسنامه فرد فوت شده و همسرش
 • اصل گذرنامه ایرانی به همراه کارت ملی فرد فوت شده

مدارک مورد نیاز محلی نیز باید تهیه گشته و جهت اخذ مجوز انتقال جسد از ترکیه به ایران ارائه گردد.

 • اصل گواهی فوت که توسط بیمارستان صادر گردیده و دلیل فوت نیز در آن ذکر گشته است.
 • اصل گوهی فوت که توسط مقامات قضایی در کشور مبدا صادر گردیده و دلیل فوت نیز در آن ذکر گشته است.
 • در صورت فوت غیر طبیعی اتباع ایرانی، گواهی پزشکی قانونی به همراه گزارش پلیس محلی نیز ضروری می‌باشد.
 • گواهی بهداشت جهت تایید سلامت جسد و عاری از هر گونه بیماری واگیر دار ضروری است.
 • ترجمه مدارک فوق در صورتی که نمایندگی ایران تقاضا کند، ضروری می‌باشد.

مدارک مورد نیاز که در سفارت خانه یا نمایندگی‌های موجود در کشور ترکیه بعد از ارائه مدارک فوق باید تکمیل گردد.

 • تکمیل فرم ثبت فوت در نمایندگی یا سفارت خانه
 • ارائه مدارک شناسایی به همراه مدارک محلی ذکر شده به پرسنل نمایندگی کشور ایران
 • ارائه مجوزهایی که از سمت مقامات محلی کشور مبدا جهت انتقال جسد از ترکیه به ایران دریافت کرده اید

بعد از ارائه و تکمیل مدارک بستگان متوفی می‌توانند نسبت به استعلام نرخ و انجام تشریفات گمرک، فرودگاه و حمل جنازه اقدام فرمایند. شرکت همای بلند آسمان آمادگی خود را جهت انتقال جسد اعلام می‌کند. شما می‌توانید با تماس با شماره‌هایی که در انتهای صفحه آمده با مشاوران و کارشناسان ما مشورت نمایید. جهت تکمیل مدارک باید یک نسخه از بارنامه به نمایندگی جمهوری اسلامی  ایران تحویل داده شود. سپس کارت ملی و گذرنامه فرد فوت شده سوارخ گشته و به همراه مابقی مدارک بازگردانده می‌شود. در نهایت این مدارک باید به پرسنل شرکت همای بلند آسمان تحویل داده شوند.

جنازه متوفی با توجه به قوانین و مقررات توسط این شرکت به ایران ارسال خواهد شد.

نکته1: در هر کشور با توجه به مقررات و مذهب حاکم بر آن اقدام به تهیه تابوت، مومیایی، اخذ اجازه نامه‌های حمل هوایی و انجام مقدمات انتقال می‌کنند. شما نیز می‌توانید قبل از هر اقدامی، با اندکی جستجو در اینترنت از قوانین کشور مبدا و مقصد مطلع گردید.

نکته 2: بعد از انتقال جسد به فرودگاه، متوفی در آمبولانس حمل متوفایان یا خودروهای حمل جسد قرار داده می‌شود تا مدارک لازم توسط پلیس فرودگاه تکمیل گردد.

انتقال هوایی متوفی با حضور بستگان

انتقال اجسادی که بدون هویت و بستگان هستند

چناچه فردی بدون هیچگونه بستگانی در کشورهای دیگر فوت کند، نمایندگی ایران در کشور ترکیه درخواست یافتن بستگان را به مراکز ثبت احوال و سجلات اعلام می‌کند. همچنین با تماس با شرکت همای بلند آسمان می‌توانند فرآیند انتقال جسد از ترکیه به ایران را به آن‌ها واگذار کنند. این شرکت بهترین خدمات را با کمترین قیمت خدمتتان ارائه می‌کند.

هزینه انتقال جسد از ترکیه به ایران

وزن اجساد چیزی در حدود 100 تا 120 کیلوگرم محاسبه می‌گردد. هزینه انتقال جسد با هواپیما به عواملی چون نرخ شرکت‌های هواپیمایی، گمرک نیز بستگی دارد.  شما عزیزان می‌توانند از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان ما به طور رایگان مشورت کرده و از هزینه‌ها مطلع گردید.

021-55678498 – 021-51005153 – 09129348416

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید