هر آنچه که باید درباره حمل و نقل هوایی بدانیم

حمل و نقل هوایی

هنگامی‌ که روش‌های بین المللی را مرور می‌کنیم، به حمل و نقل هوایی می‌رسیم. روشی که نه تنها در حمل مسافران بلکه در حمل هوایی بار و شخصی نیز بسیار پر طرفدار بوده است. در حمل و نقل هوایی از روش‌های مختلفی برای حمل مسافران و کالاهای تجاری و شخصی استفاده می‌شود. هر یک از روش‌ها با توجه به میزان امکانات و خدماتی که در آن‌ها ارائه می‌شود، دسته بندی می‌گردد. همچنین میزان خدمات با هزینه‌های آن نیز ارتباط مستقیم دارد. در این بخش قصد داریم تا درباره حمل و نقل هوایی و انواع روش‌های آن مطالبی را ارائه کنیم.

چرا حمل و نقل هوایی را انتخاب کنیم؟

دو فاکتور مهم و تاثیر گذار در انتخاب روش‌های حمل و نقل، امینت و سرعت می‌باشد. در این میان نیز ارسال هوایی بار و یا حمل اضافه بار از سرعت و امنیت بیشتری برخوردار است. به گونه‌ای که سرعت حمل بار‌ را در مسیر هوایی چیزی در حدود 800 کیلومتر بر ساعت برآورد می‌کنند. این مسیر برای بارهای فاسد شدنی یا بارهایی که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مقصد برسند، مناسب می‌باشد.

حمل و نقل هوایی در ایران

سال‌های زیادی است که از حمل و نقل هوایی به عنوان یکی از روش‌های حمل بار استفاده می‌شود. اما با این وجود هنوز هم نتوانسته است به جایگاه مناسبی در ایران دست یابد. وجود عواملی مانند تحریم، مانع از واردات برخی امکانات گشته است. همچنین هزینه‌های نسبتا بالای بلیط و عدم سرویس دهی مناسب نیز مشکلات فراوانی را برای ارسال هوایی به وجود آورده است. همه آنان دست به دست یکدیگر داده و خطوط هوایی را به سمت برشکستگی می‌ببرند.

حمل و نقل هوایی و انواع آن

برای دسته بندی حمل نقل هوایی سه معیار اصلی مورد توجه قرار می‌گیرد.

  • زمان تحویل کالا
  • هزینه و قیمت
  • حجم و اندازه کالا

در واقع بر اساس این سه مورد انواع روش‌های حمل و نقل هوایی به وجود آمده که در ادامه می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

انوع حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی هم مسافر و هم کالا ( پرواز چارتر)

در پروازهای چارتر همه صندلی‌های هواپیما در اختیار یک شرکت هواپیمایی قرار می‌گیرد. در این نوع پرواز، مسیر انتخابی کوتاه‌تر و تردد نیز بیشتر است. همچنین امکان رزو بلیط نیز راحت‌تر صورت می‌گیرد. در پروازهای چارتر امکان رزرو هواپیما برای یک مدت معین وجود دارد. همچنین امکان رزرو هواپیما به صورت گروهی یا مدت دار نیز وجود دارد. از طرفی هزینه آن نیز به صرفه است.

حمل و نقل هوایی مخصوص مسافران( سیستمی)

فاکتورهایی چون هزینه و زمان موجب ایجاد تفاوت‌هایی بین پرواز سیستمی‌و پرواز چارتر گردیده است. در پروازهای سیستمی‌به نظر مسافران توجه بیشتری شده است. مثلا مسافری بلیطی را از قبل رزرو کرده، اما برنامه تغییر کرده است. در پرواز سیستمی‌این امکان برای شما فراهم شده است که تاریخ و زمان خود را تغییر دهید.

هزینه‌های بلیط یکی از فاکتورهای مهم در رزرو می‌باشد و قبل از تهیه باید مورد بررسی قرار گیرد. نکته‌ای که درباره دو روش حمل و نقل سیستمی‌و چارتر وجود دارد این است که در پرواز سیستمی‌هر چقدر دیرتر اقدام کنید، هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید. در حالیکه در پروازهای چارتر این گونه نیست. در پروازهای چارتر بلیت‌ها توسط شرکت‌های مختلف خریداری داری شده و به دلیل رقابت ارزانتر عرضه می‌کنند.

حمل و نقل مخصوص کالا ( بازرگانی)

این روش مخصوص حمل بارها و محموله‌های بازرگانی می‌باشد. حمل بارهای تجاری به دو روش فریت و کارگو تقسیم می‌گردد. در این روش فریت کالای تجاری توسط یا زیر نظر کارشناسان شرکت همای بلند آسمان بسته بندی شده و توسط هواپیماهای باری ارسال می‌گردند.

انواع بارهایی که از طریق حمل و نقل هوایی ارسال می‌شوند

حمل بارها و محموله به دسته‌های زیر تقسیم می‌گردند. هریک از آن‌ها مطابق با قانون، شرایط خاص و بسته بندی‌های ویژه ارسال می‌شوند.

1.    حمل و نقل هوایی بارها و محموله‌های عادی

این نوع بارهای در دسته بارهای عادی و معمولی می‌باشند. حمل و ارسال این گونه از بارها به راحتی انجام شده و شرایط یا دستور خاصی ندارد. از جمله آن‌ها می‌توانیم به کتاب‌ها، کاغذ، صنایع دستی و محصولات پلاستیکی نیز اشاره کنیم .

2.    حمل و نقل هوایی بارهای فاسدشدنی

در حمل و انتقال این نوع از کالاها شرایط و دستور خاصی رعایت می‌شود. عدم رعایت یا سهل انگاری در انجام آن‌ها می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری را به وجود آورد. برای حمل و انتقال این نوع از بارها به هواپیماهای مخصوص با شرایط خاص نیاز است. همچنین بسته بندی آن نیز با دیگر بارها متفاوت خواهد بود. از جمله آن‌ها می‌توان به گوشت ماهی یا برخی دیگر از خوراکی‌ها اشاره کرد.

3.    حمل و نقل بارهایی با حجم زیاد اما وزن پایین

در این نوع بارها حجم بارها نسبت به وزن آن‌ها بیشتر است. بنابراین برای انتقال و محاسبه هزینه آن‌ها از روش دیگری استفاده می‌کنند. در ابتدا وزن جرمی‌بسته‌ها را اندازه گرفته و سپس از طریق فرمول زیر وزن حجمی‌را محاسبه می‌کنند. در نهایت این دو مقایسه شده و وزن واقعی به دست می‌آید.

6000 / ارتفاع × عرض× ارتفاع

حمل و نقل هوایی کالاهای حجیم و سبک

4.    حمل و نقل بارهای خطرناک

حمل و نقل این نوع بارها نیز نیاز به شرایط و مقررات خاصی دارد. بسته بندی آن‌ها باید توسط تیمی‌حرفه‌ای و متخصص انجام گیرد. همچنین حمل آن‌ها نیز با هواپیماهای ویژه و مخصوص امکان پذیر است.

5.    حمل و نقل حیوانات زنده

حمل حیوانات زنده نیز توسط همای بلند آسمان انجام می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به بخش حمل هوایی حیوان زنده از شرایط و مقررات آن مطلع گردید.

6.    حمل و نقل متوفی

حمل متوفی نیز با توجه به انجام تشریفات ویژه امکان پذیر است. شما می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید و از شرایط آن مطلع گردید.

مزایای و معایب حمل و نقل هوایی

  • حمل و نقل هوایی از سریعترین مسیرهای ارسال به شمار می‌آید. این ویژگی از مهم‌ترین و بارز‌ترین مزایای حمل هوایی به شمار می‌آید.
  • ایمنی و امنیت بارها در این مسیر تقریبا تضمین شده است. با توجه به بسته بندی مناسب و ماهیت حمل هوایی، آسیب و صدمه به بارها تقریبا به صفر می‌رسد.

از جمله معایب حمل هوایی می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:

  • یکی از بزرگترین چالش‌ها در حمل هوایی، هزینه نسبتا بالای آن است. پرداخت هرینه حمل هوایی برای همه امکان پذیر نیست. اگر هزینه برایتان چندان اهمیتی ندارد، این روش بهترین گزینه است.

همای بلند آسمان ارائه دهنده انواع خدمات حمل و نقل هوایی

همای بلند آسمان با چند دهه تجربه در حمل و نقل هوایی، بارهای شما را با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت به سراسر دنیا ارسال می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

021-55678498 021-51005153 09129348416

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید