هر آنچه که باید درباره حمل ونقل بین المللی بدانید!

حمل ونقل بین المللی با هواپیما

تعداد شرکت‌هایی که تحت عنوان حمل ونقل بین المللی فعالیت می‌کنند، نسبتا بالاست. بنابراین انتخاب آن‌‌ها  کمی‌سخت و دشوار خواهد بود.

اگر شما هم قصد دارید تا از این خدمات استفاده کنید، این مطلب برای شما آماده شده است. در این بخش به بررسی انواع روش‌های حمل ونقل بین المللی و ویژگی‌های آن می‌پردازیم. در ن‌هایت یکی از شرکت‌های معتبر و دقیق را معرفی می‌کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این بخش ما را همراهی کنید.

منظور از حمل ونقل بین المللی چیست؟

به طور کلی به جابجایی بار‌ها و مسافران بین دو کشور حمل ونقل بین المللی گفته می‌شود. اغلب کشور‌ها با یکدیگر مرز زمینی، هوایی و دریایی مشترک دارند که از آن‌‌ها به عنوان مسیر‌های حمل بار استفاده می‌کنند. قابل به ذکر است بار‌ها نیز به دو دسته شخصی و تجاری تقسیم می‌گردند و شرایط حمل آن‌‌ها با یکدیگر متفاوت است. در اکثر شرکت‌‌ها با توجه به نوع بار، بودجه و زمان گزینه‌های متفاوتی جهت انتقال بار‌ها ارائه می‌شود. افراد نیز با توجه به شرایط خود بهترین آن را انتخاب می‌کنند. البته عوامل زیادی هستند که در انتخاب افراد تاثیر گذار است. از جمله آن می‌توانیم به کشور مقصد، نوع بار یا عوامل تجاری دیگر اشاره کنیم.

علاوه بر جابجایی کالا، موضوع انبارداری نیز در ارسال بار‌های بین المللی مطرح است و در شرکت‌های حمل بار‌‌ها مورد توجه قرار گرفته و تمهیداتی را برای آن اندیشیده شده است.

ویژگی‌های حمل ونقل بین المللی چیست؟

حمل و نقل تن‌ها به جابجایی بار‌ها خلاصه نمی‌گردد. بلکه تعدادی از فعالیت‌‌ها در ارتباط با یکدیگر عمل کرده و در ن‌هایت انتقال بار صورت می‌گیرد. مانند سوخت گیری، بسته بندی کالا‌ها، تشریفات گمرکی، انتقال بار‌ها، امور اداری و … در کنار هم انجام گرفته و حمل ونقل انجام می‌گردد.

انواع روش‌های حمل ونقل بین المللی را بشناسید

روش‌های حمل ونقل با توجه به مسیر‌ها مشخص می‌گردند:

 • حمل ونقل جاده ای
 • حمل ونقل دریایی
 • حمل ونقل هوایی
 • حمل ونقل ریلی

در هر یک از مسیر‌ها خدمات و امکانات ویژه ای ارائه می‌گردد. همچنین هر یک از آن‌‌ها معایب و مزایایی نیز دارد که در ادامه به مختصر به آن‌‌ها می‌پردازیم.

انواع حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل بین المللی با هواپیما

حمل و نقل هوایی، یکی از رایج ترین مسیر‌های حمل بار به شمار می‌آید. با استفاده از مرز هوایی برای ارسال بار‌ها مزایای زیر نیز شامل حالتان می‌گردد:

 • بار‌های شما در کوتاه ترین زمان ممکن به مقصد می‌رسد.
 • برای ارسال کالا‌هایی با حساسیت بالا و شرایط نگهداری خاص مناسب است.
 • امکان ارسال انواع کالا‌ها وجود دارد.

اما در این روش نیز معایبی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌‌ها اشاره می‌کنیم :

 • یکی از مهم ترین معیار‌های حمل بار هزینه آن‌‌ها می‌باشد که متاسفانه در هزینه استفاده از حمل هوایی از سایر مسیر‌ها بیشتر است.
 • در برخی از پرواز‌ها امکان لغو یا تاخیز در آن‌‌ها وجود دارد.

با این حال این روش یکی از بهترین روش‌های حمل بار به شمار می‌آید. زیرا در اکثر حمل و نقل‌ها، امنیت نسبت به هزینه در اولویت بیشتری است. به همین دلیل بدون توجه به آن، این مسیر انتخاب می‌گردد. شما می‌توانید برای فریت کالا‌ تجاری یا حمل اضافه بار‌ مسافری نیز از این روش استفاده کنید.

ارسال بار‌های بین المللی با کشتی

اگر حجم بار‌های شما زیاد است و هیچگونه محدودیتی در زمان یا امنیت آن‌‌ها وجود ندارد، مسیر دریایی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در این روش بار‌هایی با حجم و تعداد بالا از طریق کشتی‌های تجاری به مقصد مورد نظر ارسال می‌گردند. از جمله مزایای این روش می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • حمل کالا‌های بزرگ
 • مقرونه به صرفه

این مسیر نیز مانند مسیر هوایی خطرات و معایب خود را دارد که از  جمله آن‌‌ها موارد زیر است:

 • سرعت حمل بار در این مسیر بسیار کند است و برای بار‌هایی که محدودیت زمانی دارند، مناسب نیست.
 • امنیت در این مسیر نسبت به مسیر هوایی کمتر است.

حمل ونقل بین المللی با کشتی

حمل بار‌های بین المللی از طریق مرز ریلی

مسیر ریلی نیز نمونه دیگر از مسیر‌های حمل و نقل بین المللی محسوب می‌گردد. این مسیر برای بار‌هایی که ارسال آن‌‌ها توسط مسیر‌های قبلی امکان پذیر نیست، مناسب می‌باشد. از جمله مزیت‌های این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه آن مقرون به صرفه است.
 • برای ارسال بار‌های فله ای مناسب است.

خطرات و معایب آن نیز می‌توان به موارد پایین اشاره کرد:

 • این مسیر برای مناطق دور افتاده مناسب نیست.
 • امکان حمل بار تن‌ها برای مکان‌هایی که مجهز به حمل ریلی هستند، مناسب است.
 • هر نوع خرابی می‌تواند مانع از ارسال به موقع بار گردد.

حمل و نقل بین المللی از طریق مسیر جاده ای

در ارسال بار به کسور‌های همسایه که مرز زمینی مشترک دارند، مسیر جاده ای می‌تواند بهترین گزینه باشد. در این مسیر هزینه حمل بار کمتر است و دغدغه‌های ارسال بار‌های هوایی یا دریایی را ندارد. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه حمل بار در این مسیر بهینه و به صرفه است.
 • امکان ردیابی بار وجود دارد.
 • ارسال خصوصی نیز امکان پذیر است.

خطرات حمل و نقل بار به شرح زیر می‌باشد:

 • خطرات و آسیب در این مسیر زیاد است.
 • امکان تاخیر در ارسال بار وجود دارد.
 • برای مسیر‌های طولانی مناسب نیست.
 • در ارسال کالا‌ها نیز محدودیت وجود دارد.

استفاده از هریک از مسیر‌های فوق منوط به شرایط و دستورالعمل‌هایی است که از طرف شرکت حمل بار ارائه می‌شود. در هریک از این مسیر‌ها، هزینه‌های جانبی دیگری چون هزینه انبار داری، حمل بار‌ها، بسته بندی و هزینه بیمه نیز به آن‌‌ها اضافه می‌گردد. در اکثر مسیر‌ها برای ارسال بار‌های بین المللی، تا حجم و قیمت معینی از بار با توجه به قوانین حمل و نقل بین المللی بیمه می‌گردد. بنابراین بنا به نوع بار و شرایط مسیر برخی از شرکت‌‌ها بیمه تکمیلی را نیز معرفی می‌کنند که در هر شرکتی هزینه آن‌‌ها متفاوت است.

حمل کالا‌های خطرناک در مسیر‌های بین المللی

ارسال بار‌ها تن‌ها به کالا‌ها یا اقلام عادی محدود نمی‌گردد. بلکه ارسال بار‌ها و کالا‌های خطرناک نیز توسط شرکت‌های حمل بار تحت شرایط ویژه و خاص انجام می‌شود. این کالا‌ها به توجه حساسیت و شرایطی که دارند، طبقه بندی شده اند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه حمل کالا‌ی خطرناک از آن مطلع گردید.

برای ارسال آن‌‌ها می‌توانید از مسیر‌های ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی استفاده کنید. البته انتخاب این روش باید توسط تیم کارشناسی خبره انجام گیرد.

تعرفه حمل بار بین المللی

تا به اینجا درباره نحوه ارسال بار‌های بین المللی و انواع آن‌‌ها مطالبی را ارائه کرده ایم. حال وقت آن رسیده است که به مهم ترین بخش یعنی تعرفه و هزینه حمل بار بپردازیم. برای محاسبه هزینه حمل بار‌های بین المللی عواملی چون نوع مسیر، نوع بار، وزن و اندازه، شرکت‌های حمل بار و هزینه جانبی تاثیر گذار هستند. انتخاب هر یک از این مسیر‌ها می‌تواند در بالا و پایین شدن هزینه تاثیر مستقیمی‌داشته باشد. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه ارسال بار به طور مستقیم با همای بلند آسمان تماس بگیرید.

همای بلند آسمان پیش گام در حمل ونقل بین المللی

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، انتخاب شرکت مناسب و کاربلد کار دشواری است. اما شما می‌توانید با اندکی تحقیق و مطالعه رزومه بهترین نوع آن را انتخاب کنید. در میان انواع شرکت‌های حمل بار، همای بلند آسمان یکی از بهترین آن‌‌ها در زمینه حمل کارگو و بار‌های شخصی از طریق مسیر هوایی می‌باشد. در این شرکت خدماتی چون حمل محموله‌ ویژه، حمل کالا‌های خطرناک، حیوانات زنده، متوفی و سایر حمل ونقل‌های بین المللی ارائه می‌گردد. همچین همای بلند آسمان با چند دهه تجربه امکان مشاوره رایگان را نیز برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید با تماس با شماره‌های زیر با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

021-55678498 021-51005153 09129348416

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید