مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی چقدر است؟

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

شاید اولین سوالی که بعد از تصمیم به مسافرت خارج از کشور از ذهنمان عبور کند این باشد که مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی چقدر است؟ پرسش این سوال می‌تواند از غافلگیری شما در سفر جلوگیری کند. زیرا اغلب مسافران در لحظه آخر به دنبال اطلاع از مقدار بار مجاز در هواپیما هستند.

ممطئنا می‌دانید که در هر پروازی شما تنها شما مجاز به حمل بار معینی خواهید بود و بیشتر از آن اضافه بار تلقی گشته و مجبور به پرداخت هزینه خواهید شد. متاسفانه حمل اضافه بار مسافری هزینه زیادی را برای شما در پی خواهد داشت که کمی‌ناخوشایند است.

به همین دلیل اولین گام برای مسافرت، مطالعه قوانین شرکت هواپیمایی است. اغلب شرکت‌های هواپیمایی خارجی بارهای مجاز قابل حمل در آن‌ها یکسان است. اما نمی‌توان به این موضوع بسنده کرد. زیرا در هر شرکت یک سری سلسله مراتب و قوانین وجود دارد که به صورت دوره ای آپدیت می‌گردند. در این مقاله قصد داریم به میزان بار مجاز در پروازهای خارجی و نکات مهم پیرامون آن بپردازیم.

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی به ازای هر نفر

به طور کلی پروازها به سه نوعی آکانومی، بیزنس و فرست کلاس تقسیم می‌شوند. در هریک از آن‌ها مقدار با قابل حمل برای هر مسافر متفاوت خواهد بود. در کلاس آکانومی‌البته به جزء نرخ 7 مقدار بار قابل حمل 20 کیلوگرم است. این مقدار در کلاس نرخ 7 به 25 کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند. در بزینس کلاس و فرست کلاس مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی برابر با 30 کیلوگرم است که می‌تواند شامل بار یا چمدان باشد. توجه داشته باشید که در سه کلاس فوق تنها مجاز به حمل 7 کیلوگرم بار به داخل کابین هواپیما خواهید بود.

چرا در مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی محدودیت وجود دارد؟

اگر بخواهیم با توجه به اندازه بارهای مجاز یک مقدار حداکثری را بیان کنیم، به عدد 30 می‌رسیم. در واقع می‌توان گفت که حداکثر بار قابل حمل در پروازها، 30 کیلوگرم خواهد بود. شاید این سوال برایتان پیش آید که چرا عدد 30؟

این مقدار توسط و مطابق با قوانین بین الملل تعیین می‌گردد و بیشتر از آن را ممنوع اعلام می‌کنند؛ دلیل خود را از انجام این کار این گونه بیان کرده اند که حمل بارهای بیشتر از این مقدار، برای سرنشینان هواپیما و خود وسیله زیان آور خواهد بود.

محدودیت در مقدار بار مجاز در پروازها خارجی

مطلب پیشنهادی : هزینه اضافه بار هواپیما در فرودگاه امام خمینی

مقدار بار مجاز پروازهای خارجی در داخل کابین

در قسمت فوق مقدار بار مجاز به ازای هر نفر را اعلام کردیم. در این قسمت می‌خواهیم به طور کلی به مقدار بار مجاز پروازهای خارجی بپردازیم. در نظر داشته باشید که مقدار بار مجاز به سه عامل زیر وابسته است:

 • مسیر هوایی
 • شرکت هواپیمایی
 • کلاس پرواز

مقدار بار مجاز با توجه به موارد فوق بین 23 تا 50 کیلوگرم متغییر است. در ادامه مقدار بار مجاز از فرودگاه امام به کشورهای خارجی که توسط شرکت‌های هواپیمایی معروف حمل می‌گردد را بیان می‌کنیم. بنابراین

 • اگر سفر شما توسط پروازهای آکونومی‌ انجام می‌گیرد، مقدار بار قابل حمل برابر یا 30 کیلوگرم خواهد بود. نکته ای که در این نوع پروازها باید مورد توجه قرار گیرد این است که شما تنها مجاز به حمل یک چمدان خواهید بود که حداکثر وزن آن باید 30 کیلوگرم باشد.
 • در پروازهایی نظیر بیزنس کلاس، حداکثر باری که می‌توانید همراه خود داشته باشید برابر است با دو چمدان که مجموع آن‌ها نباید از 40 کیلوگرم فراتر رود.
 • چنانچه اگر قصد داشتید از پرواز فرست کلاس استفاده کنید، باید بدانید که مجموعه باری که می‌توانید وارد هواپیما کنید، 50 کیلوگرم است که می‌توانید در دو چمدان تقسیم کنید.

قوانین حمل بار به آمریکا کمی‌متفاوت است. به گونه ای که مقدار باری که می‌توانید در پرواز آکانومی‌همراه خود حمل کنید، 46 کیلوگرم است. این مقدار در پروازهای بیزنس و فرست کلاس به 64 کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند.

کالاهای ممنوع در پروازهای خارجی

ورود چه لوازمی‌به داخل کابین هواپیما مجاز و ممنوع است؟

حال که صحبت از مقدار بارها به داخل کابین پروازهای خارجی است. پس بهتر است که گریزی هم در نوع بارهای مجاز و ممنوعه داشته باشیم. دانستن این موارد می‌تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.

از جمله کالاهای مجاز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مدارک شناسایی و مدارک ضروری سفر مانند پاسپورت یا گذرنامه
 • پول، طلا، چک پول یا هر گونه وسیله ارزشمند دیگر
 • داروهای ضروری و مورد نیاز ( مجوز پزشک ضروری می‌باشد)
 • لوازم الکترونیکی از قبیل تلفن همراه، تبلت، دوربین و …
 • وسایل شخصی دیگر

همچنین کالاها و وسایل ممنوعه در سفر عبارت اند از  :

 • هر گونه سلاح گرم یا سرد
 • گازها یا مواد قابل اشتعال و سمی‌
 • مایع‌های سفید کننده
 • بسته‌ها یا مواد غذایی بیش از حد مجاز
 • کرم یا لوسیون بیشتر از مقدار مجاز
 • وسایل شکستنی

شما می‌توانید وسایل یا مدارک خود را در کیف کوچک حمل کرده و به داخل کابین ببرید. اغلب پروازها اجازه ی حمل کیف یا چمدان کوچک را به شما می‌دهند. اما انتخاب آن‌ها باید به گونه ای باشد که در قسمت مربوطه که در بالای سر تعبیه شده است، جای گیرد.

نکات مهم در پیرامون مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

برای استفاده از خدمات پرواز و حمل و نقل هوایی، شما ملزم به رعایت قوانین ومقررات آن هستید. تا به اینجای مطالب با قوانین و مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی آشنا شدید. در ادامه به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم که یادآوری آن‌ها می‌تواند شما را در سفر یاری کند.

 • وسایل و مدارک ارزشمند خود را جدا کنید و آن‌ها را به داخل کابین ببرید و از قرار دادن آن‌ها در میان بارها خود داری کنید. زیرا در قسمت باربری امکان صدمه یا آسیب وجود دارد.
 • در هنگام سفر یک برچسب که حاوی اطلاعات شماست را بر روی بارهای خود قرار دهید. این برچسب که منزله هویت بارهای شماست، می‌تواند مانع تعویض یا مفقودی آن‌ها گردد.
 • اگر قصد دارید تا حیوانات زنده شما در طول سفر همراهتان باشند، باید خدمتتان عرض کنیم که ورود آن به داخل کابین هواپیما امکان پذیر نیست. بنابراین شما می‌توانید قبل از پرواز نسبت به نحوه ارسال آن‌ها اقدام کنید.
 • برخی از وسایل در گروه کالاهای خطرناک قرار می‌گیرند. حمل آن‌ها به داخل کابین بر اساس دستورالعمل‌ها و قوانین بین الملل ممنوع می‌باشد. جمله آن‌ها می‌توان به باتری‌های اسیدی اشاره کرد.

نکات مهم در پیرامون ارسال کالاها به کابیندر صورت مفقودی بار در هواپیما چکار کنیم؟

گم یا مفقودی بارها می‌تواند طعم شیرین سفر را به تلخی تبدیل کند. البته این اتفاق در سفرهای خارجی کم و انگشت شمار است. اما به هرحال امکان وجود دارد. در صورت بروز چنین اتفاقی، مسئولیت آن بر عهده شرکت هواپیمایی است. از طرفی وجود بیمه‌های مسافری می‌تواند، هزینه آن‌ها را نیز پرداخت کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های شرکت‌های هواپیمایی از آن‌ها مطلع گردید.

سخن آخر

لذت یک سفر زمانی به اوج می‌رسد که بدون هیچ دردسر یا دغدغه ای به مقصد برسید. وجود محدودیت و پرداخت هزینه‌های زیاد می‌تواند مانع انجام آن شود. به همین دلیل جستجو درباره شرکت‌های حمل اضافه بار مسافری امری ضروری می‌باشد. شرکت‌هایی نظیر همای بلند آسمان که با حداکثر امکانات و بالاترین کیفیت بارها را به مقصد برسانند. این شرکت علارقم ارائه کیفیت بالا، هزینه حمل اضافه بار را با کمترین نرخ به مقصد ارسال می‌کند.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید