بارنامه هوایی (AWB)

بارنامه هوایی (AWB) چیست؟

بارنامه هوایی (AWB) قراردادی است که کالاهای ارسال شده توسط یک ایرلاین بین‌المللی را همراهی می‌کند تا اطلاعات دقیقی درباره محموله ارائه دهد و امکان ردیابی آن را فراهم کند. این قرارداد چندین نسخه دارد تا هر یک از طرفین درگیر در حمل و نقل بتوانند آن را مستند کنند. یک AWB عملکردی مشابه بارنامه های دریایی دارد، اما AWB به شکل غیرقابل مذاکره صادر می شود، به این معنی که حفاظت کمتری با AWB در مقابل بارنامه ها وجود دارد.

آشنایی با بارنامه هوایی (AWB)

بارنامه هوایی (AWB) به عنوان دریافت کالا توسط یک شرکت هواپیمایی (حمل کننده) و همچنین قرارداد حمل بین فرستنده و حامل عمل می کند. این یک توافقنامه قانونی است که توسط قانون قابل اجرا است. AWB زمانی تبدیل به یک قرارداد قابل اجرا می شود که فرستنده (یا نماینده فرستنده) و حامل (یا نماینده حامل) هر دو سند را امضا کنند.

صورتحساب راه هوایی همچنین شامل نام و آدرس فرستنده، نام و آدرس گیرنده، کد فرودگاه مبدأ سه حرفی، کد فرودگاه مقصد سه حرفی، ارزش حمل و نقل اعلام شده برای گمرک، تعداد قطعات، وزن ناخالص، توضیحات کالا و هر دستورالعمل خاص (به عنوان مثال، “فاسد شدنی”).

یک AWB همچنین شامل شرایط قرارداد است که شرایط و ضوابط شرکت حمل‌کننده را توصیف می‌کند، مانند محدودیت‌های مسئولیت و رویه‌های ادعا، شرح کالاها و هزینه‌های قابل اعمال.

بارنامه هوایی یک فرم استاندارد است که توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) توزیع می شود.

موارد کلیدی موجود در بارنامه هوایی

بارنامه هوایی یا AWB سندی است که همراه با کالاهای ارسال شده توسط یک پیک بین المللی است که امکان ردیابی را فراهم می کند.

این به عنوان دریافت کالا توسط یک شرکت هواپیمایی و همچنین قرارداد حمل بین فرستنده و حامل عمل می کند. این یک توافقنامه قانونی است که توسط قانون قابل اجرا است.
AWBها ابزارهای غیرقابل مذاکره هستند و باید شامل نام و آدرس فرستنده، نام و آدرس گیرنده، فرودگاه مقصد و ارزش محتویات و موارد دیگر باشد.

 

بارنامه هوایی (AWB) در مقابل بارنامه زمینی

AWB ها بر خلاف سایر بارنامه ها هستند، زیرا آنها ابزار غیرقابل مذاکره هستند، به این معنی که مشخص نمی کند محموله در کدام پرواز ارسال می شود یا چه زمانی به مقصد می رسد. بارنامه ها اسناد قانونی بین فرستنده کالا و متصدی حمل و نقل هستند که نوع، مقدار و مقصد کالای مورد حمل را مشخص می کند.

بارنامه همچنین زمانی که کالا در یک مقصد از پیش تعیین شده تحویل می شود، به عنوان رسید حمل و نقل عمل می کند. این سند همراه کالا است و توسط نمایندگان مجاز فرستنده، حامل و گیرنده امضا شده است. با این حال، بر خلاف بارنامه زمینی، بارنامه هوایی (AWB) غیرقابل مذاکره است. از آنجایی که AWB غیرقابل مذاکره است، یک قرارداد فقط برای حمل و نقل است و ارزش کالا را پوشش نمی دهد.

 

شرایط لازم برای بارنامه هوایی

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) بارنامه های هوایی را طراحی و توزیع می کند. دو نوع AWB وجود دارد – یکی مخصوص خطوط هوایی و دیگری خنثی. بارنامه ی هر ایرلاین باید نام شرکت، آدرس دفتر مرکزی، آرم و شماره بارنامه هوایی را درج کند. بارنامه های هوایی خنثی دارای طرح و قالب مشابه با AWB های خطوط هوایی هستند. آنها فقط از قبل پر جمعیت نیستند.

یک بارنامه هوایی دارای 11 شماره است و با هشت نسخه با رنگ های مختلف عرضه می شود. با قطعنامه 672 بارنامه هوایی الکترونیکی چندجانبه، دیگر نیازی به بارنامه کاغذی نیست. این دستگاه که e-AWB نام دارد، از سال 2010 مورد استفاده قرار گرفته است و از سال 2019 به قرارداد پیش فرض برای همه محموله های محموله هوایی در خطوط تجاری فعال تبدیل شد.

برخی از ایرلاین ها دیگر بارنامه های هوایی کاغذی تولید نمی کنند و فقط اجازه دسترسی به بارنامه های الکترونیکی هوایی را می دهند.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید