هزینه فریت بار

هزینه فریت

در این مطلب به نحوه محاسبه هزینه های حمل و نقل هوایی می پردازیم. یکی از اصطلاحاتی که برای حمل بار با هواپیما وجود دارد، فریت بار است. بنابراین در ادامه به نحوه محاسبه هزینه فریت بار و عوامل موثر بر آن میپردازیم. هزینه فریت در حالت کلی شامل دو بخش است: 1- هزینه درج شده روی بارنامه: که شامل هزینه ای است که به ایرلاین بابت حمل بار خود میپردازید.2- هزینه های جانبی.

در اینجا به بررسی کامل این دو هزینه میپردازیم. هدف ما این است که شما با تمامی هزینه های ممکن آشنا باشید تا در برآورد هزینه فریت بار خود دچار مشکل نشوید. به این ترتیب راحتتر میتوانید تصمیم بگیرید که آیا فریت بار و یا همان ارسال هوایی بار مناسب شما است یا خیر؟ به منظور بررسی هزینه فریت بار، ابتدا لازم است با مراحل فریت بار آشنا باشید. دقت کنید که فریت بار هوایی، از فرودگاه به فرودگاه انجام میشود. بنابراین شخص گیرنده می‌بایست با مراجعه به فرودگاه مقصد بار خود را تحویل بگیرد.

مراحل فریت بار

1.بررسی و انتخاب شرکت معتبر:

در مرحله نخست شما با شرکتهای فریت بار تماس میگیرید. سپس به کارشناسان بخش فریت متصل میشوید و اطلاعات مربوط به هزینه فریت بار و روش ارسال بار خود را بررسی میکنید. در این مرحله ما به شما اطمینان خاطر میدهیم تا بهترین خدمات و مناسبترین هزینه را با ما تجربه خواهید کرد. چرا با شرکتهای واسطه تماس بگیرید و با ایجاد واسطه هزینه های خود را افزایش دهید؛ وقتی میتوانید مستقیما با شرکت همای بلند آسمان، نماینده تمامی ایرلاینهای ارائه دهنده خدمات کارگو در تماس باشید؟

2. بسته بندی:

در این مرحله بار خود را جمع آوری نموده و بسته بندی میکنید. آیا باید بسته بندی را به ما بسپارید؟ یا خود میتوانید در خانه کار بسته بندی را به انجام برسانید؟ جواب این سوال بستگی به نوع بار شما دارد. در صورتی که مقدار بار شکستنی شما زیاد باشد توصیه میشود امر بسته بندی را به متخصص آن بسپارید. سالم و بدون آسیب ماندن بارهای شکستنی بسیار مهم است. پس توصیه میشود با انجام بسته بندی اصولی، ریسک آسیب را به حداقل برسانید. همچنین بسته بندی مبلمان و وسایل حجیم منزل امری تخصصی بوده و بهتر است به کاردان آن سپرده شود.

گزینه بعدی که بسته بندی تخصصی آن پیشنهاد میشود، بارهای حجیم است. یعنی بارهایی مثل: البسه، لحاف، تشک، پتو، بالشت و … که وزن آنها نسبت به حجمشان بسیار کمتر است. به این ترتیب با بسته بندی توسط نیروی متخصص، حجم بار پس از بسته بندی کمترین میزان ممکن خواهد بود و کمترین میزان افزایش حجم را خواهیم داشت. در بخشهای بعدی مقاله، به رابطه بین حجم بار و هزینه فریت بار خواهیم پرداخت.

3. انتقال بار به ترمینال بار فرودگاه امام خمینی:

چه توسط خودتان، چه توسط تیم بسته بند ما، بار شما می بایست پس از بسته بندی به محل گمرک فرودگاه امام منتقل شود. بدیهی است که در صورتی که انتقال بار توسط خودتان صورت بگیرد برای شما هزینه ای نخواهد داشت. ولی اگر تیم ما بار شما را به فرودگاه حمل کند، بسته به این که بار با وانت و یا خاور حمل شود و منزل شما کدام محدوده از تهران باشد هزینه حمل متفاوت خواهد بود.

4. گمرک:

پس از این که بار شما به ترمینال بار فرودگاه امام خمینی رسید، عملیات جواز شدن انجام میگیرد. به این صورت که ابتدا بار باسکول میشود. (هزینه باسکول می بایست پرداخت شود)؛ در صورتی که نیاز به بسته بندی مجدد و یا محکم کاری باشد انجام میگردد. بارها در گمرک به دو نوع تقسیم میشوند. یا پته مسافری میشوند و یا جواز صادراتی برایشان صادر میگردد. در نهایت برگه جواز صادر میگردد.

5. صدور بارنامه:

پس از صدور جواز نوبت به مراجعه به یکی از دفاتر هواپیمایی مستقر در ترمینال بار (به طور مثال دفتر فرودگاه امام شرکت همای بلند آسمان) است. دفتری که صدور بارنامه شما را انجام میدهد، همان شرکتی است که در مرحله اول انتخاب کرده اید. برای صدور بارنامه، اطلاعات فرستنده، گیرنده و اطلاعاتی که از گمرک بدست آمده است (شامل وزن و تعداد و ابعاد بار شما) مورد نیاز است. سپس کارشناسان شرکت، بارنامه شما را صادر میکنند و لیبلهای مورد نیاز را برای الصاق روی بار خدمت شما تقدیم میکنند.

6. X-RAY:

پس از صدور بارنامه شخص صاحب بار به همراه اصل بارنامه و لیبلهای دریافت شده از مرحله قبل، مجددا به پایانه هوشمند بار مراجعه میکند. در این مرحله بار شما در صف انتظار برای دستگاه X-RAY قرار میگیرد. پس از انجام عملیات X-RAY و بازرسی بار توسط پلیس و سگ موادیاب، کار شما در فرودگاه امام به انجام میرسد.

7. رزرو بار و اطلاع از شرایط رسیدن بار:

در مرحله بعدی بر روی شماره بارنامه ای که به شما اعلام شده برای بار شما رزرو گرفته میشود. با اطلاع از شرایط رزرو بار میتوانید متوجه شوید که بار شما چه زمانی به مقصد میرسد. پس از رسیدن بار از طرف نماینده کارگوی ایرلاین در فرودگاه مقصد با شماره تلفن اعلام شده در قسمت گیرنده تماس گرفته میشود. به این ترتیب شخص گیرنده میتواند از رسیدن بار خود اطلاع یابد. دقت کنید که ممکن است به علت خطای کارکنان ایرلاین یا … شما این تماس را دریافت نکنید. بنابراین لازم است فرستنده با اطلاع از شرایط رزرواسیون، در جریان زمان رسیدن بار باشد تا در صورت دریافت نکردن تماس، با گمرک فرودگاه مقصد تماس بگیرد و قبل از مراجعه به فرودگاه از رسیدن بار اطلاع حاصل کند.

محاسبه هزینه فریت بار، محاسبه قیمت فریت بار

حال که با مراحل فریت بار آشنا شدیم میتوان تمام هزینه های این پروسه را تخمین زد. دقت کنید که ایرلاین ارسال کننده بار، وزن و حجم بار و شهر مقصد (هر چه فاصله بیشتر و مسیر شلوغتر باشد گرانتر است) از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت فریت بار هستند.

با توجه به فضای محدود در انبارهای بار هواپیماها، وزن و حجم عوامل بسیار مهمی هستند. هزینه فریت بار یا با توجه به وزن حجمی (وزن ابعادی) یا با توجه به وزن واقعی (وزن ناخالص) محاسبه می شود. به این منظور وزن حجمی محاسبه میشود و با وزن واقعی مقایسه میشود. هر کدام که بیشتر باشد مبنای محاسبات ایرلاین خواهد بود.

برخی از اقلام مانند بعضی از انواع لباس، انواع رختخواب، اسباب بازی های پشمی، ظروف پلاستیکی چندان سنگین نیستند اما حجم بالایی دارند، به همین دلیل است که ایرلاین این بار را با توجه به حجم شارژ میکند. بعضی دیگر از انواع بار هم ذاتا حجم بسیار بالایی دارند. به عنوان مثال انواع مبلمان، میز و صندلی، پرده و … . در این نوع بارها نیز هزینه فریت بار با توجه به حجم بار محاسبه میشود. نحوه محاسبه وزن حجمی در ذیل آورده شده است.

قیمت فریت بار – وزن حجمی

برای محاسبه وزن حجمی کافیست از فرمول زیر پیروی کنید.

6000 / (طول بسته × عرض بسته × طول بسته) =وزن حجمی بر حسب کیلوگرم

دقت کنید که ابعاد بار می بایست بر حسب سانتیمتر محاسبه شده و در فرمول فوق قرار گیرند. در صورتی که بار شما از چند بسته مجزا تشکیل شده باشد، برای هر بسته عملیات فوق را انجام دهید. سپس عدد حاصل از وزن حجمی هر بسته را با یکدیگر جمع کنید تا وزن حجمی نهایی به دست آید.

به عنوان مثال، فرض کنید محموله‌ای به ابعاد 80 × 120 × 120 سانتی‌متر با وزن واقعی 300 کیلوگرم دارید. در زیر محاسبه وزن حجمی آورده شده است:

حجم: 80 × 120 × 120  سانتی متر = 1،152،000 سانتی متر مکعب

وزن حجمی: 1,152,000 سانتی متر مکعب / 6000 = 192 کیلوگرم

بنابراین، برای این مثال، وزنی که مبنای محاسبات هزینه فریت بار است همان وزن واقعی یا 300 کیلوگرم خواهد بود. زیرا وزن واقعی بزرگتر از وزن حجمی محاسبه شده است.

همچنین بهتر است با مفهوم “شکست قیمت” بر اساس وزن آشنا باشید. هر چه بار شما بزرگتر می شود، در بازه های وزنی تعیین شده، قیمت فریت بار به ازای هر کیلوگرم کاهش می یابد. بازه های وزنی معمولا شامل بازه وزنی میینیمم، نرمال، بیشتر از 45 کیلو، بیشتر از 100 کیلو، بیشتر از 300 کیلو و بیشتر از 500 کیلو است. به عنوان مثال، اگر بار شما بیش از 100 کیلوگرم باشد، ممکن است نرخ فریت 4 دلار به ازای هر کیلوگرم باشد. با این حال، اگر محموله شما بیش از 300 کیلوگرم باشد، نرخ می تواند به 3.70 دلار کاهش یابد.

هزینه های جانبی فریت

گفتیم که هزینه ها به دو بخش هزینه بارنامه (هزینه ایرلاین) و هزینه جانبی تقسیم میشود. هزینه بارنامه عمدتا به وزن، ابعاد و مقصد بار بستگی دارد. هزینه های جانبی میتواند شامل هزینه بسته بندی، هزینه حمل و نقل تا فرودگاه امام، هزینه گمرکی باشد. بدیهی است در صورتی که امر بسته بندی و حمل تا فرودگاه امام توسط شخص صاحب بار انجام گیرد، شرکت هزینه ای در این خصوص دریافت نخواهد کرد. در این صورت تنها هزینه گمرکی باقی میماند. هزینه گمرکی شامل باسکول، لیفتراک و سایر تشریفات گمرکی می‌باشد. بسته به اینکه بار شما تجاری و یا مسافری باشد هزینه گمرکی متفاوت خواهد بود.

در مورد قیمت فریت بار و هزینه فریت بار در بالا توضیح داده شد. در صورتی که سوالی باقی مانده لطفا با ما تماس بگیرید. از آنجایی که قیمت فریت بار رنج وسیعی دارد؛ خواهشمند است برای اطلاع دقیق از قیمتها با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما به درستی شما را راهنمایی کنند. شرکت خوشنام و معتبر همای بلند آسمان با سابقه طولانی آماده هرگونه خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد. هدف نهایی ما پشتیبانی و رضایت مشتریان از لحظه تماس با ما تا تحویل بار است.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید